Rezerwacja telefoniczna*

poniedziałek - piątek
od 9:00 do 17:00

71 724 23 77

opłata za 1 impuls wg stawki Twojego operatora

Ubezpieczenia i zniżki

Zaplanuj swoje wakacje

Ukraina - przewodnik turystyczny

Położenie, powierzchnia i ludność

Ukraina, to kraj o powierzchni 603,7 tys. km2, leży w południowo-wschodniej Europie, nad morzami Czarnym i Azowskim, a jego stolicą jest Kijów. Głównymi miastami kraju są: Charków, Dniepropietrowsk, Donieck, Odessa, Zaporoże i Lwów. Ukraina graniczy z Rosją, Rumunią, Mołdawią, Węgrami, Słowacją, Polską i Białorusią. Kraj zamieszkują głównie Ukraińcy, Rosjanie i Białorusini. Wyznania: prawosławni, unici, katolicy.
Oprócz Karpat oraz Gór Krymskich, znaczną część powierzchni zajmują niziny i wyżyny. Ponad dwie trzecie obszaru leży na wysokości 100-300 m n.p.m. występują tu charakterystyczne, stosunkowo niskie płaskowyże, takie jak Wyżyna Wołyńsko-Podolska, Wyżyna Naddnieprzańska, i Wzniesienie Nadazowskie. Wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego ciągnie się szeroka nizina, oraz piaszczyste plaże i wydmy. Pozostała część kraju to łagodnie pofałdowane wyżyny, poprzecinane tu i ówdzie głębokimi dolinami i rozległymi nizinami. Główne rzeki to: Dniepr, Dniestr, Bug, a jeziora: Świteź, Turskie, Białe.
Ukraińską walutą jest hrywna (hrn, UAH), która dzieli się na 100 kopiejek. Językiem urzędowym jest ukraiński, na wschodniej Ukrainie bez problemu można porozumieć się również po rosyjsku.

Kultura i zwyczaje

Nazwa Ukraina znaczy „ziemia pograniczna", co jest określeniem bardzo trafnym, ponieważ tereny pomiędzy Karpatami i Krymem oraz między bagnami nad Prypecią i Morzem Czarnym to obszar, na którym spotyka się i nakłada na siebie wiele kultur i naturalnych regionów.
Ukraińska sztuka ludowa jest jedną z najbardziej rozwiniętych w Europie. Odznacza się oryginalnością i bogactwem we wszystkich uprawianych dziedzinach - tkactwie, hafcie, ceramice i rzeźbie. Także ludową muzykę ukraińską cechuje bogactwo dorocznych pieśni obrzędowych. Szczególnie typowe są epickie dumy, wykonywane przy akompaniamencie bandury, kobzy czy liry korbowej. Tańcami narodowymi są kozak i kołomyjka. Na uwagę zasługuje również tradycyjne odzienie, np. soroczki, czyli koszule o wyszywanych, bufiastych rękawach. Jak wszędzie wśród krajów wschodnich funkcjonuje rozwinięta obrzędowość weselna i pogrzebowa.

Turystyka

Ukraina podzielona jest na różnorodne krainy historyczno-geograficzne. Wziąwszy pod uwagę zaplecze turystyczne, przyrodnicze i uwarunkowania historyczno-geograficzne Ukrainę możemy podzielić na następujące regiony: Ukrainę zachodnią z Karpatami, Wołyniem i Podolem z takimi miastami jak: Lwów, Łuck, Równe, Czerniowce, Kołomyja, Iwano-Frankiwsk, Tarnopol, Chmielnicki i Winnica, Ukrainę Środkową i Wschodnią rozciągającą się od północnych rubieży poprzez Kijów aż do Chersona i Morza Azowskiego oraz Autonomiczną Republikę Krym.
Ważnymi regionami turystycznym i uzdrowiskowymi Ukrainy są: wybrzeże Morza Czarnego (Odessa, Bakczysaraj, Jałta) oraz Karpaty (Burkut, Truskawiec, Worochta, Kosów, Tatarów, Sławsko). Natomiast głównymi ośrodkami turystyki krajoznawczej są: Lwów, Tarnopol, Kamieniec Podolski, Poczajów, Krzemieniec w części zachodniej Ukrainy oraz Kijów, Charków i Czernihów w części wschodniej.

Podróż

Ukraina ma dogodne połączenia z Polską. Najwygodniejszym sposobem dotarcia na Ukrainę jest podróż samolotem. Z Warszawy odlatują samoloty do Lwowa, Odessy i Kijowa (linie PLL LOT lub Air Ukraine). Samolotem można też dostać się na Ukrainę poprzez lotniska w Moskwie, Pradze czy Berlinie. Jednak ceny takich połączeń i czas lotu nie są konkurencyjne w porównaniu do lotów bezpośrednich.
Pomiędzy Polską a Ukrainą funkcjonuje także szereg dogodnych połączeń autobusowych. Jest to najtańsza forma dojazdu na Ukrainę lecz jednocześnie najmniej wygodna. Połączenia utrzymuje PKS z regionu południowo-wschodniej Polski oraz szereg przewoźników prywatnych. Największym ośrodkiem autokarowych wyjazdów na Ukrainę jest Przemyśl. Z tego miasta codziennie, mniej więcej co godzinę, odjeżdżają autobusy PKS-u do Lwowa. Z Przemyśla odjeżdżają także autobusy do Tarnopola, Czerniowiec, Kołomyi, Stryja, Łucka, Iwano-Frankiwska.
Pomiędzy Polską a Ukrainą funkcjonują ponadto połączenia kolejowe. Co prawda nie ma ich zbyt wiele, a międzynarodowe połączenia na dłuższych odcinkach są dość drogie. Pomiędzy Warszawą a Kijowem kursują dwa bezpośrednie pociągi: wieczorny i poranny. Najbardziej popularne połączenie kolejowe z Ukrainą to pospieszny „Roztocze" z Warszawy do Rawy Ruskiej, skąd dalej autobusem albo pociągiem lokalnym dojeżdża się do Lwowa bądź Sokala.
Prawdziwym wyzwaniem jest podróż samochodem. Plusem jest duża ilość przejść granicznych. Jednak nie ma zbyt wiele stancji benzynowych, a paliwo jest często podrabiane bądź kiepskiej jakości. Ponadto bardzo często zdarzają się kradzieże pojazdów i wymuszenia.

Kuchnia

Podstawą kuchni ukraińskiej są chleb oraz potrawy z mąki lub kaszy. Ponadto istotną rolę odgrywają mięso (wołowina, baranina, wieprzowina oraz drób), warzywa i ryby. W kuchni ukraińskiej stosowane są zarówno ryby morskie, z Morza Czarnego i Azowskiego (Odessa, Krym), jak i słodkowodne z Dniepru (Zaporoże). Narodowym daniem jest barszcz ukraiński (borszcz), gęsty, niesłodki, z dodatkiem śmietany oraz dużą warstwą kapusty, buraków i mięsa. Także inne zupy mają swoich zwolenników np. ogórkowa, zupa myśliwska oraz kapuśniak. Oprócz tego podaje się gołąbki (hołubcy) z kaszą, grzybami; galaretę z nóżek wieprzowych (studenyna), zrazy cielęce. Inne danie narodowe to pierogi ruskie, wypełnione białym serem (postać słodka, również z dodatkiem rodzynek) lub ziemniakami (postać słona), lub ziemniakami i białym serem jednocześnie. Ulubioną potrawą narodową jest słonina wieprzowa, występująca pod każdą możliwą postacią - słona, wędzona, duszona i słodka. Do tak tłustych posiłków pija się mocne alkohole, szczególnie wódkę. Trzeba pamiętać, że w restauracjach herbatę słodzi się od razu, o gorzką trzeba poprosić.

Zwiedzanie

Kijów: Sofia Kijowska, Ławra Kijowsko-Peczerska, Padół, Cerkiew św. Cyryla.
Czarnohora - przejście partią szczytową.
Odessa - secesyjne kamienice, imponujące bulwary.
Jałta - największy kurort Europy Wschodniej.
Kamieniec Podolski: najwspanialsza twierdza Kresów, Stare Miasto.
Lwów: ratusz, kamienice, Katedra Łacińska, katedra Ormiańska, Opera, Katedra św. Jura, Cmentarz Łyczakowski.
Bakczysaraj: Pałac Chanów, skalne miasto Czufut-Kale.

Zdrowie

Osoby planujące wczasy na Ukrainie, zwłaszcza w okresie lata, powinny wziąć pod uwagę zagrożenie sanitarno-epidemiologiczne. W przeciągu ostatnich lat, co roku wybuchały ogniska cholery i innych chorób zakaźnych. Dotyczy to zwłaszcza południowej Ukrainy (region Odessy) oraz Krymu. Występuje także duże zagrożenie błonicą. Bezwzględnie należy przestrzegać podstawowych zasad higieny, zwłaszcza często myć ręce. W przypadku konieczności skorzystania z usług lekarskich, zdecydowanie należy wybrać gabinet prywatny. W państwowych szpitalach brakuje wszystkiego, a ich stan pozostawia wiele do życzenia. Zalecane jest zatem podróżnym wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego, które pokryje koszt prywatnej opieki lekarskiej.

Ambasada

Ambasada RP
ul. Jarosławiw Wał 12, 01034 Kijów-34
tel: (0-038044) 230 0700, fax. 464 13 36
e-mail: ambasada@polska.com.ua
www.polska.com.ua

 

Informujemy, że strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Ustawieniami plikow cookies można zarządzać za pomocą ustawień przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się aby ukryć ten komunikat.