Rezerwacja telefoniczna*

poniedziałek - piątek
od 9:00 do 17:00

71 724 23 77

opłata za 1 impuls wg stawki Twojego operatora

Ubezpieczenia i zniżki

Zaplanuj swoje wakacje

Słowacja - przewodnik turystyczny

Położenie, powierzchnia i ludność

Słowacja to jeden z mniejszych krajów (powierzchnia 49 035km²) położony w samym sercu Europy. Graniczy z pięcioma krajami: Czechami, Węgrami, Austrią, Ukrainą i Polską.
Główne pasma górskie to Tatry, Mała i Wielka Fatra, Małe Karpaty i Rudawy Słowackie. Najwyższy punkt Słowacji to tatrzański szczyt górski Gerlach (2655 m n.p.m.). Tereny nizinne zajmują stosunkowo niewielką część powierzchni kraju. Stanowią je trzy niziny: Nizina Zahorska na południowo-zachodnim skraju państwa, na południu Nizina Naddunajska nad Dunajem i na południowym wschodzie Nizina Wschodniosłowacka. Słowacja ma gęstą sieć rzeczną, największa z rzek to Dunaj.
Oprócz Słowaków żyją tu Węgrzy, Cyganie, a także niewielkie grupy mniejszości z krajów sąsiedzkich: Czesi, Niemcy, Ukraińcy i Polacy. Większość mieszkańców jest katolikami, pozostała mniejszość to ewangelicy i grekokatolicy. Stolicą kraju jest Bratysława. Oficjalnym językiem urzędowym jest słowacki a obowiązującą walutą euro. 1 euro (€) to 100 centów.

Kultura i zwyczaje

Słowacja wykazuje bardzo bliskie związki kulturowe z polską góralszczyzną. Mieszkańcy północnego pogranicza to tzw. gorole, których gwara jest bardzo bliska polskiej gwarze góralskiej.
Na Słowacji dorocznych, ogólnokrajowych imprez jest bardzo niewiele. Poza pielgrzymkami i obchodami świat religijnych wszystkie imprezy artystyczne mają charakter lokalny. Latem organizowane są festiwale folklorystyczne. Najważniejszym świętem, tak dla katolików, jak i prawosławnych jest Wielkanoc. Odbywają się wtedy procesje i uroczyste nabożeństwa. Boże Narodzenie obchodzi się raczej w gronie rodzinnym.

Turystyka

Słowacja to kraj o ogromnych walorach turystycznych. zaprasza wszystkich chętnych na niezapomnianą podróż po swoich zachwycających parkach narodowych (jest ich aż dziewięć), niezliczonych jaskiniach, fantastycznych kąpieliskach termalnych oraz malowniczych krajobrazach. Ponadto aż roi się tutaj od przeróżnych zamków i ruin. Odnawiane są urocze starówki miast, zamki i pałace. Słowacy utworzyli osiemnaście tzw. Miejskich Rezerwatów Zabytków, a cztery z nich znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Każda osoba planująca spędzić wczasy na Słowacji znajdzie tutaj coś dla siebie, niezależnie od pory roku. Zimą w stu dużych i kilkudziesięciu małych, górskich ośrodkach narciarskich funkcjonuje kilkaset wyciągów i kolejek linowych. Dobrze przygotowane, oświetlone stoki z bogatym zapleczem turystycznym dostosowane są do potrzeb początkujących i zaawansowanych narciarzy. Pomyślano również o snowboardzie, saneczkarstwie, trasach biegowych i turystyce narciarskiej.
Słowacja przyciąga swoimi atrakcjami jak magnes. Szeroko rozbudowana baza noclegowa, smaczna kuchnia, dobre piwo, pyszne sery oraz łatwość w porozumieniu się sprawiają, że dla Słowacja to idealne miejsce na wakacje, długi weekend czy krótki wypad z rodziną lub przyjaciółmi.

Podróż

Słowacja jest na tyle blisko, że niewiele osób decyduje się na lot samolotem. Zdecydowanie tańsza jest podróż pociągiem, samochodem czy autobusem. Bratysława ma połączenia lotnicze ze wszystkimi największymi miastami świata poprzez wiedeńskie lotnisko Schwechat, zaledwie 45 km od stolicy Słowacji. Z krakowskich Balic i warszawskiego Okęcia codziennie odbywają się loty obsługiwane przez PLL LOT, Austrian Airlines i SkyEurope.
Z Polski na Słowację wyrusza codziennie kilka pociągów międzynarodowych. Najwięcej jest połączeń pomiędzy Warszawą i Krakowem a Bratysławą oraz miastami na południu Polski i Preszowem na Słowacji.
Jeśli chodzi o połączenia autobusowe to z roku na rok jest ich coraz mniej. Głównie połączenia prowadzone są do słowackich miast turystycznych w górach - Żiliny, Popradu, Starego Smokowca, Żdiaru, rzadziej do Bratysławy czy Preszowa. Najbardziej popularne i najtańsze jest połączenie Zakopane-Poprad.
Najwygodniej i najtaniej (już przy dwóch osobach) można dotrzeć na Słowację samochodem korzystając z jednego z 45 przejść drogowych. Należy pamiętać o wykupieniu słowackiej winietki na autostrady i drogi szybkiego ruchu.

Kuchnia

W kuchni słowackiej jest wiele sąsiedzkich zapożyczeń od Czechów, Węgrów i Rusinów. Przeważają dania mięsne z sosami, knedlikami i kiszoną kapustą.
Najsłynniejszą potrawą są bryndzové halušky - drobne kluseczki z ciasta ziemniaczano-mącznego podawane z bryndzą i okraszone smalcem ze skwarkami oraz śmietaną. Na tutejszych stołach często pojawiają się sery. Obok znakomitej bryndzy ciągle rosnącym uznaniem cieszą się oravské korbáčiký - rodzaj oscypków formowanych w wiązki cieniutkich włókien, solone lub wędzone. Słowacy jadają przeważnie dania mączne (kluski, knedle z owocami), potrawy z baraniny i dziczyzny oraz przeróżne dania z kiszonej kapusty. Kuchnia czeska zaznaczyła się na Słowacji knedlikami i smażonymi karpiami. Z Węgier pochodzi gulasz, bogracz (guláš kotlikovy), zupa paprykowa, zupa rybna i stosowanie ostrych przypraw: papryki i czosnku. Natomiast od Rusinów pochodzą pierogi i bliny. Wśród dań jarskich najbardziej popularny jest vypráżený syr, czyli plaster sera zapieczony w bułce tartej, podawany z frytkami i dużą ilością sosu tatarskiego.
Spośród alkoholi warto spróbować win z okolic Bratysławy i Koszyc, jednak najbardziej godne polecenia jest doskonałe, słowackie piwo (np. Zlatý bažant, Topvar, Smädný Mnich, Stein).

Zwiedzanie

Bratysława i okolice: Wzgórze Zamkowe, Katedra św.Marcina, Nowy i Stary Most, Park Janka Kral'a, Zupne Namestie, Devin, Marianka.
Zamek Spiski - jeden z największych zespołów zamkowych w Europie Środkowej.
Orawa - kraina historyczna z Zamkiem Orawskim.
Zamek Czerwony Kamień.
Słowacji Raj - prawdziwy raj dla osób lubiących górskie wycieczki.
Słowacki Kras - największy obszar krasowy w Europie Środkowej. Należy zobaczyć tutejsze jaskinie - Domicką, Gombasecką, Jasovską oraz Ochtinską.
Twierdza Monostori - największa, nowożytna twierdza Europy Środkowej. Wzniesiona z kamienia i cegły, uchodzi za arcydzieło architektury militarnej.
AquaCity Poprad oraz Aquapark Tatralandia.
Pieszczany - jedne z najbardziej znanych słowackich uzdrowisk.
Parki narodowe: Pieniński Park Narodowy, Park Narodowy Połoniny i Tatrzański Park Narodowy.

Zdrowie

Na Słowacji nie występują zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne, wobec czego nie są wymagane dodatkowe szczepienia. Osoba ubezpieczona w jednym z krajów członkowskich UE ma prawo do skorzystania z systemu powszechnej, bezpłatnej opieki zdrowotnej w innym kraju członkowskim. Osoby planujące wczasy na Słowacji powinny zwrócić się do najbliższego oddziału NFZ o bezpłatne wydanie karty EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego). Osoba która nie będzie posiadała karty EKUZ będzie musiała pokryć koszty udzielonych świadczeń z własnej kieszeni. Dopiero po powrocie do Polski będzie mogła się ubiegać o zwrot poniesionych kosztów od swojego ubezpieczyciela. Jednak tylko wówczas gdy będzie posiadała rachunek od świadczeniodawcy i wymaganą dokumentację.

Ambasada

Ambasada RP w Bratysławie
ul. Hummelova 4, 814 91 Bratislava
Tel. (00 421 - 2) 5441 3175, fax. (00 421 - 2) 5441 3184,
e-mail: bratampl@nextra.sk
www.polskevelvyslanectvo.sk

 

Informujemy, że strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Ustawieniami plikow cookies można zarządzać za pomocą ustawień przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się aby ukryć ten komunikat.