Rezerwacja telefoniczna*

poniedziałek - piątek
od 9:00 do 17:00

71 724 23 77

opłata za 1 impuls wg stawki Twojego operatora

Ubezpieczenia i zniżki

Zaplanuj swoje wakacje

Seszele - przewodnik turystyczny

Położenie, powierzchnia i ludność

Seszele to archipelag wysp położonych na Oceanie Indyjskim, ok. 1600 km od wybrzeży Afryki, na północny wschód od Madagaskaru. W skład archipelagu wchodzi 115 wysp pochodzenia wulkanicznego i koralowego, dwie główne to Mahe i Praslin. Tylko 33 wyspy są zamieszkane. Około 90% ludności archipelagu mieszka na wyspie Mahe, na której również znajduje się stolica państwa – Victoria oraz najwyższy szczyt kraju - Morne Seychellois (905 m n.p.m.). Pobliskie państwa i terytoria zamorskie to Mauritius i Reunion na południe oraz Malediwy na północny wschód.

Ludność Seszeli to głównie Kreole – potomkowie kolonistów francuskich, pozostałe grupy etniczne to Hindusi, Malgasze (rdzenna ludność Madagaskaru) i inni. Religia: katolicy 82%, anglikanie 6%, hindusi 2%, muzułmanie 1%, adwentyści 1%, inni 5%. Językiem oficjalnym jest angielski, a w użyciu kreolski, francuski. Obowiązującą walutą jest rupia seszelska. Osoby planujące wycieczki na Seszele muszą pamiętać o różnicy czasowej. Czas jest przesunięty o 4 godz. do przodu w stosunku do czasu obowiązującego w Polsce.

Kultura i zwyczaje

Mieszkańcy Seszeli są wyjątkowo przyjaźni i uroczy. Wynika to z niezwykłej mieszanki kultur, narodowości i ludzi. Na każdym kroku dostrzega się ogromne kontrasty między ubóstwem mieszkańców, a luksusem hoteli. Nie istnieją tu jednak bariery dzielące wyspę na tę dla lepszych, czyli turystów i “gorszych” – miejscowych.

Opalanie się topless jest tolerowane, jednak nie na wszystkich plażach. Nudyzm nie jest mile widziany.

Na rodzimą literaturę i kulturę składają się ludowe opowieści, baśnie i legendy. Sztukę miejscową reprezentuje zdobnictwo i rzemiosło. Seszele bywają nazywane “Zaginionym Edenem” lub “Wyspami Miłości”.

Turystyka

Turystyka na Seszelach rozkwitła, gdy w 1971 roku na Mahe oddano do użytku międzynarodowe lotnisko i wybudowano kilkanaście hoteli.

Turyści chętnie spędzają wczasy na Seszelach ze względu na piękne plaże, kołyszące się palmy, turkusowe morze, dobrze rozwinięte zaplecze gastronomiczne, sportowo - rekreacyjne i noclegowe. Seszele znane są dzięki swojemu wyjątkowemu urokowi i pieczołowicie chronionej florze i faunie. To, co wielu podróżnych ceni najbardziej, to całkiem dzikie i prawie puste zatoczki, w których można się schronić przed ludźmi i błogo wypoczywać. Popularną formą rozrywki jest trekking po tropikalnych terenach wysp. Dobrze jest jednak zabrać ze sobą miejscowego przewodnika, który pokaże najciekawsze zakątki wysp. Ponadto ogromny atol koralowy i bogactwo podwodnego świata stwarzają idealne warunki do nurkowania. Na Seszele najlepiej przyjechać między marcem a majem oraz wrześniem a listopadem. Od listopada do kwietnia jest pora deszczowa z opadami sięgającymi zenitu w grudniu i styczniu. Średnie miesięczne temperatury przez cały rok wahają się między 24 a 30oC.

Podróż

Najłatwiej na Seszele dostać się samolotem. Polska nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego z Seszelami. Dolecieć na archipelag można wieloma liniami międzynarodowymi z miast europejskich i afrykańskich.

Kuchnia

Seszelska kuchnia jest bardzo urozmaicona. Głównym jej składnikiem są świeże ryby i owoce morza. Spróbować tu można wszystkiego, od różnych gatunków ryb, mięsa i drobiu, warzyw i sałatek. Warto zakupić i skosztować owoce, których bogactwo smaków prezentują liczne stragany przy plaży. Szczególnie interesujący jest fakt, że najczęściej uprawianymi roślinami są orzechy kokosowe, cynamon, wanilia, słodkie ziemniaki, maniok i banany. Kuchnia kreolska to ciekawe zestawienie potraw ostrych i słodkich. Szczególnie smakowite są dania mięsne przyprawione na słodko - np. tartymi laskami cynamonu i innymi przyprawami korzennymi. Najbardziej znamienitym lokalnym daniem jest „sałatka milionera”, na którą składają się serce palmy, curry z psiej ryby, curry kokosowe i kilka innych szalonych składników zmieszanych w sosie piwnym. Narodowym trunkiem Seszeli jest rum.

Zwiedzanie

  • Mahe: park narodowy Valleé de Mai na Praslin, podwodna kraina raf koralowych w Morskim Parku Narodowym Ste Anne.

  • La Digu – trzecia co do wielkości wyspa Seszeli, oferująca długie i szerokie plaże. Atrakcją wyspy jest przejażdżka na wołach - wykorzystywanych tu do transportu turystów.

  • Atol Aldabra – jeden z największych na świecie, pierwotna siedziba olbrzymiego żółwia lądowego

  • Rezerwat przyrody Doliny Mai – pozostałości naturalnego lasu kokosowego na wyspie Praslin z oryginalnymi palmami Coco de Mer z kokosami o niezwykłych kształtach, będące symbolem Seszeli..

  • Wyspy Aride i Cousin - ewenement skali światowej ze względu na występujące tam gatunki ptaków.

Zdrowie

Spędzając wakacje na Seszelach jestęsmy wolni od wszelkich tropikalnych chorób. Nie są wymagane żadne szczepienia. Warto jednak zaszczepić się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B oraz przeciwko durowi brzusznemu, polio i tężcowi. Ponadto przed wyjazdem dobrze jest się ubezpieczyć przynajmniej od kosztów leczenia i następstw nieszczęśliwych wypadków. Jedyny szpital państwowy znajduje się na wyspie Mahe, jest tu także kilkanaście prywatnych klinik. Na wyspach Mahe, Praslin i La Digue można skorzystać w nagłej potrzebie z ambulansów medycznych.

Ambasady

Na Seszelach nie ma polskiej ambasady. Najbliższa placówka dyplomatyczna znajduje się w Nairobi (Kenia).

Ambasada RP w Nairobi

Red Hill Road 58

PO Box 30086, 00100 Nairobi

tel. +254 20 712-00-19/20/21 (centrala)

fax +254 20 712-01-06

www.nairobi.polemb.net

email: ambnairo@kenyaweb.com

Informujemy, że strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Ustawieniami plikow cookies można zarządzać za pomocą ustawień przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się aby ukryć ten komunikat.