Rezerwacja telefoniczna*

poniedziałek - piątek
od 9:00 do 17:00

71 724 23 77

opłata za 1 impuls wg stawki Twojego operatora

Ubezpieczenia i zniżki

Zaplanuj swoje wakacje

Portugalia

PORTUGALIA

 

Położenie, powierzchnia i ludność

 

Portugalia to najbardziej wysunięty na zachód kraj Europy. Powierzchnia wynosi 92,4 tys. km², z czego 88 tys. km² to część kontynentalna. Pozostały obszar obejmuje wyspy – Azory i Madera – położone na Oceanie Atlantyckim. Kraj ten graniczy tylko z Hiszpanią. Przeważającą część Portugalii oblewają wody otwartego oceanu, tylko południowy brzeg częściowo graniczy z Zatoką Kadyksu. Większość powierzchni zajmują góry i wyżyny, niziny tworzą wąskie pasy wzdłuż rzek, a w północnej części ograniczają się tylko do wybrzeża. Stolicą kraju jest Lizbona.

W kraju żyje ponad 10,5 mln osób, z czego 98% jest narodowości portugalskiej. Większość mieszkańców należy do Kościoła rzymskokatolickiego, a pozostali to członkowie wspólnot anglikańskich i protestanckich.

Osoby planujące wczasy w Portugalii muszą pamiętać o różnicy czasowej i przestawić (cofnąć) zegarki o jedną godzinę. Językiem urzędowym jest portugalski a obowiązującą walutą - euro. 1 euro (€) to 100 centów.

 

Kultura i zwyczaje

 

Portugalia jest krajem bardzo zróżnicowanym kulturowo. Prawie 10 milionów mieszkańców Portugalii posługuje się własnym językiem, szczyci się własnymi tradycjami kulturowymi oraz wielowiekową historią niezależnego bytu państwowego, którą charakteryzowała głęboka nieufność wobec sąsiedniej Hiszpanii.

Położone na północy wiejskie krainy Minho i Traz os Montes uchodzą za najbardziej tradycyjne, wręcz zacofane. W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci wielu mieszkańców tych zaniedbanych gospodarczo regionów było zmuszonych do emigracji zarobkowej. Zagraniczna waluta przywożona przez indywidualnych robotników w znacznym stopniu przyczyniła się do poprawy bilansu płatniczego kraju. Zupełnie odmienne jest południe kraju. Algarve, o pięknych, piaszczystych plażach i wspaniałym, ciepłym klimacie śródziemnomorskim przez cały rok jest turystyczną mekką dla przybyszów z północnej Europy.

 

Turystyka

 

Portugalia to kraj ze słonecznymi, piaszczystymi plażami, luksusowymi hotelami oraz znakomitym winem porto, wyrabianym od ponad 400 lat w dolinie Douro. Każdego roku wczasy w Portugalii spędza prawie 10 mln turystów, większość z nich wypoczywa w malowniczym regionie nadmorskim, inni wyruszają w głąb Portugalii, gdzie spotkać można niezwykłe krajobrazy i wspaniałe zabytki historii i kultury. Wielką przygodę stanowią wyprawy do słabiej rozwiniętych regionów kraju i noclegi w pousadas, czyli państwowych hotelach mieszczących się często w starych, owianych legendą zamczyskach, jak np. w Obidos, Palmela, Elias, Evoramonte czy Monsaraz. Miłośnicy przyrody mają okazję zachwycać się widokami w parku narodowym Peneda-Geres i w Serra da Estrela. Natomiast wędkarze znajdą świetne warunki do połowów na 860-kilometroewym pasie wybrzeża oraz nad licznymi rzekami i potokami. Także namiętni gracze w golfa znajdą tu wiele możliwości gry na dobrze utrzymanych polach golfowych, zwłaszcza w Estriol i Penina.

Portugalię warto odwiedzać przez cały rok. Jednak miesiące wakacyjne to tradycyjnie nawał turystów i wysokie temperatury – ponad 30 stopni Celsjusza. Wybierając się w podróż poza sezonem trzeba pamiętać, że część ośrodków i basenów może być już nieczynna. Sprzyjający całorocznej wizycie klimat mają zwłaszcza Azory i Madera, bowiem tam przez cały rok temperatury wahają się między 19-24 stopniami. Północ kraju, szczególnie zimą jest deszczowa i stosunkowo zimna.

 

Podróż

 

Najszybciej do Portugalii można dotrzeć samolotami różnych przewoźników, jednakże z co najmniej jedną przesiadką. W sezonie letnim linie Centralwings być może wznowią połączenia do Lizbony z Warszawy.

Z Polski nie ma także bezpośredniego pociągu do Portugalii. Najkrótsze połączenie pośrednie z Warszawy do Lizbony jest z przesiadkami we Frankfurcie nad Menem, Paryżu i Irun (Hiszpania). W pociągu trzeba spędzić dwie i pół doby.

Podróż z Polski do Portugalii samochodem bądź autokarem oznacza pokonanie ponad 3,5 tys. km. Istnieje wiele wariantów przejazdu tej trasy. Najkrótsza trasa wiedzie przez Czechy, południowe Niemcy, Francję i północną Hiszpanię.

 

Kuchnia

 

Kuchnia portugalska, choć mało znana, składa się z dań prostych lecz pożywnych i zdrowych.

Portugalia to kraj ryb i owoców morza. Narodowym przysmakiem jest bacalhau, czyli solony dorsz. Coraz większą popularnością cieszą się też pstrąg oraz minóg, odławiane w rzekach Minho. Na wybrzeżu znajdują się liczne restauracje specjalizujące się w przyrządzaniu świeżo złowionych ryb. Są one przygotowywane są na tysiące sposobów - grilowane ze strączkami czerwonej papryki lub panierowane i smażone. W głębi kraju jada się więcej mięsa i jest ono lepszej jakości. Portugalczycy szczycą się takimi potrawami jak: pieczeń z koźlęcia czy prosięcia. Mieszkańcy poszczególnych regionów przyrządzają mięso na własny sposób. W regionie Traz os Montes podstawą wyżywienia jest wieprzowina, zarówno świeża, jak i w formie wędlin a tutejsze dania przyrządza się z dodatkiem orzechów i suszonej fasoli. Bardzo popularna jest zupa caldo verde, której głównym składnikiem jest drobno pokrojona kapusta włoska. Portugalczycy kochają również sery, mają ich około 60 rodzajów. Ponadto opanowali znakomicie sztukę tworzenia niesamowitych łakoci, jak np. malutkich ciasteczek, naleśników, tortów, budyni.

Portugalia słynie także ze znakomitego wina porto. Istnieją 4 rodzaje porto: białe, czerwone, lekko brązowe oraz rubinowe.

 

Zwiedzanie

  • Lizbona: Bairro Alto, Castelo de Sao Jorge, Alfama, Muzeum Gulbenkiana, Mosteiro dos Jeronimos.

  • Porto: starówka, Fundacao de Serralves, wizyta w piwnicy z porto.

  • Braga: Palácio do Raio, Sanktuarium Dobrego Jezusa z Góry.

  • Guimaraes: zamek św. Michała, Pałac Paço dos Deques de Bragança, kościół św. Michała Igreja de Sao Migiel, plac Praça de S. Tiaro.

  • Fatima – jedno z najczęściej odwiedzanych sanktuariów chrześcijańskich.

  • Coimbra – zabytkowe miasteczko uniwersyteckie z malowniczymi brukowanymi uliczkami, dwa klasztory św. Klary (Convento de Santa Clara-a-Velha i Convento de Santa Clara-a-Nova).

  • Plaże zachodniego wybrzeża Algarve.

 

Zdrowie

 

W razie wypadku i nagłego zachorowania przysługuje turystom bezpłatna pomoc lekarska. Osoby opłacające składki na NFZ, spędzające wczasy w Portugalii, mają prawo korzystać z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Osoba ubezpieczona w jednym z krajów członkowskich UE korzysta z opieki zdrowotnej w innym kraju członkowskim na takich samych zasadach na jakich korzystają obywatele tego innego kraju, objęci powszechnym systemem ubezpieczenia zdrowotnego. Należy mieć ze sobą dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ). Wydaje ją bezpłatnie każdy regionalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Zakres ubezpieczenia obejmuje tylko podstawowe usługi medyczne, zatem warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

 

Ambasady

 

Ambasada RP w Lizbonie

Avenida das Descobertas 2, 1400-092 Lisboa, Portugal

tel. (0351 21) 3012-350, 21 3014-200, 21 30414-10, fax 21 3010-202

www.emb-polonia.pt

e-mail: embpol@mail.telepac.pt

Informujemy, że strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Ustawieniami plikow cookies można zarządzać za pomocą ustawień przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się aby ukryć ten komunikat.