Rezerwacja telefoniczna*

poniedziałek - piątek
od 9:00 do 17:00

71 724 23 77

opłata za 1 impuls wg stawki Twojego operatora

Ubezpieczenia i zniżki

Zaplanuj swoje wakacje

Niemcy - przewodnik turystyczny

Niemcy - inne przewodniki

Położenie, powierzchnia i ludność

Niemcy to państwo europejskie, o powierzchni powierzchnia wynosi 357.022 km², położone między Morzem Północnym i Morzem Bałtyckim na północy a Alpami na południu, rzeką Odrą na wschodzie i Ren na zachodzie. Najwyższy szczyt to Zugspitze (2963 m n.p.m.). Przy granicy ze Szwajcarią leży największe jezioro kraju - Jezioro Bodeńskie, z którego wypływa rzeka Ren, natomiast z gór Schwarzwald wypływa najdłuższa rzeka Europy - Dunaj. Niemcy graniczą z Danią, Polską, Czechami, Austrią, Szwajcarią, Francją, Luksemburgiem, Belgią i Holandią. Główne rzeki kraju to Ren, Ems, Wezera i Łaba uchodzące do Morza Północnego oraz Odra i Nysa Łużycka uchodzące do Morza Bałtyckiego. Stolicą Niemiec jest Berlin. Ponad 90% mieszkańców posiada obywatelstwo niemieckie. Dużą część ludności stanowią też Turcy, Serbowie, Włosi, Grecy, Bośniacy, przybysze z Hercegowiny, Polacy i Chorwaci. Prawie dwie trzecie społeczeństwa wyznaje religię chrześcijańską, a jedna trzecia należy do innych wyznań takich jak islam, czy judaizm.
Językiem oficjalnym jest język niemiecki a obowiązującą walutą - euro.

Kultura i zwyczaje

Niemcy bardzo lubią się bawić. Niewątpliwie najbardziej znanym i największym festynem ludowym w Niemczech jest Oktoberfest, gdzie każdego roku ponad sześć milionów gości wypija hektolitry piwa, podawanych w wielkich kuflach, zjada tony golonki i precli. Na ogromnym placu rozstawiane są karuzele, kolejki oraz inne spektakularne atrakcje. Oktoberfest trwa cały tydzień, w mieście można zobaczyć kolorowe pochody, wziąć udział w koncertach na żywo lub zabawić się przy typowej, bawarskiej muzyce.
Oprócz święta piwa, Niemcy celebrują też święto wina. Organizowane jest ono od maja do listopada w wielu niemieckich winnicach. Tradycja ta zadomowiła się szczególnie nad Renem, Mozelą, w Badenii, Palatynacie i nad Menem. W ramach festynu odbywają się liczne koncerty muzyczne a w wielu miejscach wybiera się królową wina.
Natomiast od końca listopada do Bożego Narodzenia, w wielu miastach odbywają się bożonarodzeniowe jarmarki, gdzie zaopatrzyć się można w bożonarodzeniowe ozdoby, świece, zabawki i wiele innych wyrobów rzemieślniczych. Drewniane budki oferują takie specjalności jak grzane wino, świąteczny chleb, pierniki, pieczone kasztany i prażone migdały.
Niemcy słyną też ze wspaniałej muzyki klasycznej. To tu narodzili się wielcy twórcy, tacy jak: Johann Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, Robert Schumann, Felix Mendelssohn Bartholdy, Johannes Brahms i Richard Wagner. Nowoczesna scena muzyczna może się pochwalić niezliczoną ilością klubów jazzowych, teatrów musicalowych i wydarzeń pop-rock, które składają się na różnorodną i pełną życia kulturę kraju.

Turystyka

Niemcy posiadają wiele ciekawych miast z architektonicznymi perełkami, rajskimi pasażami handlowymi i ciekawym, nocnym życiem. Ponadto liczne atrakcyjne miejsca z zabudowaniami z muru pruskiego, tradycyjne wioski z festynami wina i specjałami regionalnej kuchni. Są tu zamki, pałace i klasztory, malowniczo otoczone zielenią, roztaczające błogą atmosferę i zapraszające do wypoczynku i wędrówek.
Osoby, które planują aktywnie spędzić wczasy w Niemczech, najlepiej wypoczną podczas serfowania i żeglowania. Mogą także wybrać się na wycieczkę łódkami motorowymi, rowerami wodnymi lub zwiedzić podwodny świat nurkując w krystalicznie czystej wodzie. Niemcy niemal w każdym mieście oferują dobrą zabawę i sport, odnowę biologiczną i relaks. Jest to kraj tysiąca możliwości.

Podróż

Na trasie z Polski do Niemiec można skorzystać z wielu bezpośrednich połączeń lotniczych. Warszawa ma bezpośrednie połączenia z Berlinem, Frankfurtem, Dortmundem (Wizzair), Dusseldorfem, Hamburgiem, Hanowerem, Kolonii (Germanwings), Monachium (PLL LOT i Norwegian) i Stuttgartem. Z Krakowa można dolecieć do Dortmundu, Frankfurtu, Monachium i Stuttgartu. Katowice mają połączenie z Dortmundem, Düsseldorfem, Frankfurtem, Monachium oraz Frankfurtem Hahn i Kolonią/Bonn. Z Wrocławia i Poznania latają samoloty do Frankfurtu, Monachium oraz do Dortmundu. Gdańsk oferuje loty do Hamburga, Frankfurtu, Monachium, Hamburga/Lubeki, Frankfurtu Hahn, Dortmundu i Kolonii/Bonn. Ze Szczecina mają miejsce loty do Dortmundu.
Polska nie ma zbyt wielu bezpośrednich połączeń kolejowych z Niemcami. Z Warszawy bezpośrednie pociągi kursują do Berlina (przez Poznań), Frankfurtu nad Menem (przez Łódź, Wrocław, Drezno, Lipsk, Erfurt) i Drezna; z Krakowa do Berlina (przez Katowice, Wrocław) i Frankfurtu nad Menem (przez Katowice i Wrocław, gdzie łączony jest z pociągiem z Warszawy); z Gdańska do Berlina (przez Szczecin).
Liczne firmy przewozowe w Polsce oferują przejazdy autokarowe do Niemiec. Należy jednak pamiętać, że najczęściej autobusy nie zatrzymują się na terenie wschodnich landów (dawne NRD).

Kuchnia

Na tradycyjną kuchnię niemiecką duży wpływ mają kuchnie innych krajów, np. włoska, grecka, chińska i turecka. Oprócz tego można w niemieckich miastach znaleźć prawie wszystkie egzotyczne restauracje włącznie z rosyjskimi, tajlandzkimi, polskimi i japońskimi. Najmocniejszą pozycję tradycyjna niemiecka kuchnia zachowała w małych miastach i osadach. W odżywianiu Niemców dużą rolę pełni chleb. Mają oni chyba najwięcej różnych gatunków chleba (ponad 300 gatunków).
Wszystkie dania są bardzo pożywne, składają się głównie z ziemniaków gotowanych lub odsmażanych i mięsa (głównie jest to wieprzowina). Wieprzowiny używa się do też wyrobu kiełbasy, która jest popularną przekąską, serwowaną nawet do piwa. Prawdziwym przysmakiem Niemców jest golonka - jej również nie może zabraknąć do piwa.
Mięso w kuchni niemieckiej przyrządza się na różne sposoby. Jest ono pieczone, wędzone lub peklowane. Zamiast ziemniaków czasami podaje się kluski zwane spätzle i maultaschen.
W północnych Niemczech jada się również sporo świeżych ryb, wśród których najbardziej popularny jest pstrąg, okoń i dorsz. Kapusta to kolejny popularny składnik dań niemieckich - odmianę zieloną marynuje się jako sauerkraut, natomiast czerwoną gotuje z jabłkami, co daje apfelrotkohl. Zupy niemieckie są ciężkie i zawiesiste, najczęściej serwowane z fasolą lub grochem.
Narodowym napojem Niemców jest piwo (mają oni ponad 6 tysięcy gatunków piwa), które stanowi dodatek do wielu potraw. W Europie jedynie Czesi piją więcej piwa w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Popularne są także niemieckie wina reńskie i mozelskie. Na południu kraju, popularnością cieszy się trunek zwany Moszcz. Jest to bardzo słabe wino jabłkowe, o zawartości alkoholu nie przekraczającej paru procent. Z kolei kawa cieszy się znacznie większym uznaniem niż herbata.

Zwiedzanie

Berlin - stolica państwa z aleją Unter den Linden i Bramą Brandenburską, Potsdamer Platz, zbiorami Museumsinsel i Kulturforum oraz pozostałościami muru berlińskiego.
Poczdam - miasto z fascynującym zespołem pałacowo-ogrodowym, którego głównym elementem jest park i pałac Sanssouci.
Hamburg: Muzeum Sztuki i Ogród Zoologiczny.
Wyspa Muzeów (Museumsinsel Berlin) - obejmuje pięć placówek, zalicza się do najważniejszych zespołów muzealnych na świecie. W jednym miejscu można podziwiać unikatowe zbiory archeologiczne i dzieła sztuki XIX wieku.
Schwarzwald - wysokie szczyty i romantyczne, dzikie przepaście rozpościerające się wzdłuż Renu. Niedaleko stąd do Jeziora Bodeńskiego, Szwajcarii i Alzacji.
Allgäu-Szwabia Bawarska (Allgäu-Bayerisch Schwaben) - soczyście zielone wzgórza z pasącym się bydłem.
Region Rheingau - słynny region uprawy winorośli położony na prawym brzegu Renu w kotlinie Mainzer Becken.
Mainau i Reichenau - dwie wyspy na Jeziorze Bodeńskim
Mozela (Mosel) i Saara (Saar) - niezwykły skansen zabytków kultury. Region jest sławny na cały świat głównie dzięki produkcji rieslinga oraz krajobraz wygasłych wulkanów.
Zagłębie Ruhry (Ruhrgebiet) - wielokulturowy region z zabytkowymi kopalniami, sztuką i historią.
Królewskie zamki Neuschwanstein i Hohenschwangau.
Katedra Kolońska (Kölner Dom).
Bamberg - miasto cesarzy i biskupów z bezcennymi zabytkami i niezwykłymi świadectwami dawnych czasów. Znajdują się tu średniowieczne kościoły, barokowe kamieniczki i monumentalne budowle.
Góry Harz i Przedgórze Harzu (Harz i Harzvorland) - region tajemniczych podań i legend. To tutaj tańczyły, śpiewały i odprawiały swe tajne obrzędy czarownice. W drodze przez lasy i kolorowe miasteczka gór Harz do masywu Brocken znajdują się muzea i klejnoty średniowiecznego budownictwa szachulcowego.

Zdrowie

Żadne świadectwo szczepień nie jest wymagane. W razie wypadku i nagłego zachorowania przysługuje turystom bezpłatna pomoc lekarska. Osoby opłacające składki na NFZ, spędzające wczasy w Niemczech, mają prawo korzystać z opieki medycznej w ramach ubezpieczenia. Osoba ubezpieczona w jednym z krajów członkowskich UE korzysta z opieki zdrowotnej w innym kraju członkowskim na takich samych zasadach na jakich korzystają obywatele tego innego kraju, objęci powszechnym systemem ubezpieczenia zdrowotnego. Należy mieć ze sobą dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - EKUZ). Wydaje ją bezpłatnie każdy regionalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Zakres ubezpieczenia obejmuje tylko podstawowe usługi medyczne, zatem warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie, gdyż koszty leczenia są w Niemczech bardzo wysokie.

Ambasady

Ambasada RP w Berlinie
Lassenstr. 19-21, 14193 Berlin
tel. (0-049 30) 22313 0, fax. (0-049 30) 22313 155
info@botschaft-polen.de
www.botschaft-polen.de, www.ambasada-polska.de

 

Informujemy, że strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Ustawieniami plikow cookies można zarządzać za pomocą ustawień przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się aby ukryć ten komunikat.