Rezerwacja telefoniczna*

poniedziałek - piątek
od 9:00 do 17:00

71 724 23 77

opłata za 1 impuls wg stawki Twojego operatora

Ubezpieczenia i zniżki

Zaplanuj swoje wakacje

Myanmar - przewodnik turystyczny

Myanmar (dawniej Birma)

Położenie, powierzchnia i ludność

Myanmar to państwo o powierzchni 678,5 tys. km², położone w Azji Południowo-Wschodniej, nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim. Południową część kraju zajmuje rozległa Równina Irawadyjska, rozdzielona pasmem gór Pegu, natomiast od zachodu i północy otaczają ją pasma Gór Sino-Tybetańskich. Najwyższy szczyt kraju - to Hkagabo Razi (5881 m n.p.m.). Główną rzeką jest Irawadi.
Myanmar graniczy z Bangladeszem, Indiami, Chińską Republiką Ludową, Laosem i Tajlandią. Stolicą kraju jest Yangon (dawniej Rangun). Inne większe miasta to Mandalaj, Basejn. Mieszkańcami kraju są przede wszystkim Bamarowie (dawniej nazywani Birmańczykami), inne grupy etniczne to: Szanowie, Karenowie, Chińczycy, Monowie i Kaczinowie. 89% mieszkańców wyznaje buddyzm, pozostały odsetek ludności to muzułmanie, chrześcijanie, wyznawcy hinduizmu oraz plemiennych kultów animistycznych. Językiem urzędowym jest język birmański, w użyciu są także języki miejscowych plemion oraz, w niewielkim stopniu języki mniejszości narodowych. Obowiązującą walutą jest kyat. 1 kyat (K) = 100 pias.

Kultura i zwyczaje

Birma 18 czerwca 1989 roku zmieniła nazwę na Związek Myanmar. Jednocześnie zmieniono pisownię wielu innych nazw. Na przykład stolica kraju - Rangun zaczęła nazywać się Yangon a Birmańczycy stali się Bamarami. Te zmiany były wyrazem izolacjonistycznych poglądów nowego rządu i zwiastowały wiele innych przemian ekonomicznych.
Kraj słynie z tradycyjnych strojów i oryginalnej muzyki. Tradycyjnym elementem birmańskiej garderoby jest longyi, czyli rodzaj spódnicy upiętej z jednego kawałka tkaniny, noszonego zarówno przez kobiety jak i przez mężczyzn. Dodatkowo mężczyźni ubierają marynarki z mandaryńskim kołnierzem, a kobiety bluzki i szale. Współcześnie tradycyjne stroje noszone są jedynie na specjalne okazje. Natomiast muzyka stanowi kompozycję melodii chińskiej, indyjskiej i tajskiej. Charakterystycznym instrumentem jest saung, czyli rodzaj harfy, wykonanej z szesnastu jedwabnych strun i rezonatora w kształcie łodzi.
W kraju panuje twardy reżim wojskowy, a łamanie praw człowieka jest tu na porządku dziennym.

Turystyka

Myanmar należy do najbiedniejszych, ale jednocześnie najbardziej fascynujących krajów Azji. Można tu spotkać mnóstwo wspaniałych świątyń, pagód i kompleksów klasztornych. Nigdzie nie widać nowoczesnej architektury ze szkła i aluminium, supermarketów, zagłębia przemysłowego czy autostrad. Wizyta w tym kraju otwiera oczy na ogromne kontrasty i paradoksy współczesności - ogromne bogactwo świątyń i przerażająca bieda i zacofanie mieszkańców, głęboka, pełna oddania wiara wyznawców buddyzmu i panujący bezwzględny reżim wojskowy. Na kiepskiej jakości drogach zobaczyć wciąż można średniowieczne środki transportu, drewniane wozy o ogromnych kołach ciągnięte przez woły oraz przestarzałe metody pracy w rolnictwie. Wczasy w Myanmar powinny planować osoby rządne niezapomnianych wrażeń, prawdziwi podróżnicy oraz niepoprawni romantycy. Myanmar, to bez wątpienia perła Indochin, kraj który potencjalnemu turyście ma do zaoferowania nieporównywalnie więcej niż sąsiednia Tajlandia, czy inne kraje regionu.

Podróż

Najszybciej do Myanmar można dotrzeć samolotem. Nie ma bezpośrednich połączeń z Polski. Do Yangon można polecieć z dwoma przesiadkami: w Amsterdamie i Bangkoku albo Frankfurcie i Bangkoku (liniami KLM i PLL LOT). Można też lecieć przez Singapur (bardzo dobre połączenia oferuje Alitalia). Dalej wielkiego wyboru nie ma, drogi lądowe są zamknięte i pozostaje tylko kolejny przelot. Z Bangkoku kursują codziennie samoloty tajlandzkich i myanmarskich linii lotniczych.

Kuchnia

Kuchnia Myanmaru wywodzi się z dwóch kierunków - z północnego zachodu z kierunku Indii i Bangladeszu oraz z południowego wschodu z kierunku Tajlandi, Laosu, Kambodży i Wietnamu. Jak przystało na kraj azjatycki, podstawą praktycznie wszystkich dań jest ryż lub makaron (sojowy lub ryżowy). Kuchnia Myanmaru jest bardzo zróżnicowana, stosuje się tu typowe dla Oceanii i Półwyspu Malajskiego kokosy i owoce morza ale też jada się wiele mięs takich jak: drób, jagnięcia, mięso kozie i baranina. Ze względów religijnych hindusi nie jedzą wołowiny. Od hindusów zapożyczono też komponowanie wielu dań z fasoli, grochu, soczewicy i owoców. Co ciekawe, tak popularne u nas ziemniaki, są w Myanmarze towarem deficytowym i bardzo drogim, dlatego jedzone są niezmiernie rzadko. Najpopularniejsze dania to kurczak z makaronem, ryż z warzywami i tampura (warzywa zapiekane w cieście). W większości restauracji do picia otrzymuje się bezpłatnie zieloną herbatę.

Zwiedzanie

równina świątynnych ruin w Bagan (Pagan): Brama Sarabha, Shwe-san-daw, Ananda, Thatbyinnyu Patho, Złota Bupaja, Mingalazedi.
pływające klasztory, wioski i targi na jeziorze Inle.
fort i świątynia na wzgórzu w Mandalay.
pływające wioski, klasztory i ogrody Kyaiktiyo.
wąwóz Gokteik.
Mandalaj - miasto w środkowej części Birmy: wzgórze Mandalay, Pałac Królewski, Kuthodaw Pagoda - kompleks świątynno-klasztorny, świątynia Pagoda Mahamuni.

Zdrowie

W Myanmarze nie występują szczególne zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Nie są wymagane szczepienia profilaktyczne, nie ma też formalnych problemów z dostępem do opieki medycznej. W szpitalu państwowym wizyta u lekarza jest praktycznie bezpłatna (płaci się za lekarstwa). Funkcjonuje też wiele przychodni i klinik prywatnych. Warto, by osoby planujące wczasy w Myanmarze wykupiły dodatkowe ubezpieczenie od kosztów leczenia.

 

Ambasady

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Tajlandii akredytowany jest również w Myanmarze.

Ambasada RP w Bangkoku 100/81-82,
Vongvanij Building B, 25th Floor,
Rama 9 Road, Huaykwang, Bangkok 10310,
(00 66) 2-645-0367 do 9
ampolbkk@asiaaccess.net.th

Informujemy, że strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Ustawieniami plikow cookies można zarządzać za pomocą ustawień przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się aby ukryć ten komunikat.