Rezerwacja telefoniczna*

poniedziałek - piątek
od 9:00 do 17:00

71 724 23 77

opłata za 1 impuls wg stawki Twojego operatora

Ubezpieczenia i zniżki

Zaplanuj swoje wakacje

Komory - przewodnik turystyczny

Położenie, powierzchnia i ludność

 

Komory to państwo wyspiarskie rozciągające się na przestrzeni ok. 400 km, leżące w Archipelagu Komorów na Oceanie Indyjskim między wschodnim wybrzeżem Afryki i północnymi krańcami Madagaskaru. Powierzchnia wysp jest górzysta. Najwyższy szczyt to wulkan Kartala (2361 m n.p.m.). W skład Związku Komorów wchodzą trzy wyspy: Wielki Komor (Ngazidja), Moheli (Mwali), Anjouan (Ndzuwani). Czwarta z wysp – Majotta (Mahore), stanowi terytorium zależne od Francji. Stolicą kraju jest Moroni.

Ludność wysp jest pochodzenia mieszanego (Komoryjczycy 97%, Makua 2%, inni 1%). 99% ludności wyznaje islam. Językami urzędowymi są arabski i francuski, ale ludność w znacznej części mówi językiem komoryjskim (jest to mieszanina j.arabskiego z suahili i innymi językami rodziny Bantu). Obowiązująca waluta to frank komorski. 1 frank CFA = 100 centymów.

 

Kultura i zwyczaje

 

Ponieważ na Komorach dominuje islam, należy respektować miejscowe normy muzułmańskie, a w szczególności nosić odpowiedni ubiór. W czasie ramadanu turyści nie powinni spożywać w ciągu dnia potraw lub napojów w miejscach publicznych, poza restauracjami i hotelami.

 

Turystyka

 

Komory nie są jeszcze popularnym celem podróży turystycznych, choć w pełni na to zasługują. Wyspy te zachowały dzikie oblicze, które zadowoli najbardziej wymagającego podróżnika, znudzonego standardowością typowych kurortów. Wulkan Kartala i słone jezioro są dobitnym świadectwem aktywności wulkanicznej, las tropikalny i niesamowita fauna obiecują wspaniałe wycieczki, a plaże są po prostu rajskie.

Wyspy archipelagu wyspy są bardzo atrakcyjne turystycznie. Położone są w tropikalnym, upalnym klimacie. Pora sucha trwa od kwietnia do listopada, a pora deszczowa od końca listopada do połowy kwietnia. Średnia, roczna temperatura w Moroni wynosi 250C.

 

Podróż

 

Najlepszym sposobem na dotarcie na Komory jest przelot samolotem. Nie ma bezpośrednich połączeń z Polski. Do Moroni można polecieć z dwoma przesiadkami: w Europie (Paryż, Amsterdam, Londyn) i Afryce (Nairobi). Komory są obsługiwane przez następujące linie lotnicze: Yemenia Airways (Sana, 3 razy w tygodniu), Kenya Airways (Nairobi, 2 razy w tygodniu), Air Austral (Reunion do Paryża, 3 razy w tygodniu), Air Madagaskar (Majunga do Antananarywy, 2 razy w tygodniu), Air Tanzania (Dar es Salaam, 3 razy w tygodniu).

 

Kuchnia

 

Na kuchnię Komorów wpływa przede wszystkim suchy i wilgotny klimat podzwrotnikowy. Ludność produkuje pożywienie na własny użytek. W kuchni przeważają takie produkty jak wanilia, goździki i agawa sizalowa. Można napić się tu wspaniałej mocno palonej kawy z tubylczej produkcji a także skosztować soczystych, słodkich, egzotycznych owoców, pośród których najbardziej popularne jest awokado.

 

Zwiedzanie

 

  • Mount Karthala - aktywny wulkan i najwyższy punkt na wyspie Grand Komory.

  • Moroni - główne i największe miasto a zarazem stolica Komorów. Zwiedzić tu można meczet Mosquee Nouvelle de Vendredi.

  • Chissioua Ouenefou – ostoja morskich żółwi zielonych.

  • wyspy Nzwani i Mwali.

 

Zdrowie

 

Osobom chcącym spędzić wczasy na Komorach zaleca się wykupienie pełnego ubezpieczenia zdrowotnego. Wymagane są szczepienia przeciw cholerze i żółtej febrze. Nie należy pić wody nie przegotowanej (również zęby należy myć wodą przegotowaną). Zaleca się spożywanie wody butelkowanej. Szpitale oferują usługi o bardzo niskim standardzie, a dodatku często wymagają opłacenia kosztów leczenia z góry.

 

Ambasada

 

Na Komorach nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Z wszystkimi sprawami należy zwrócić się do ambasady w Dar es Salaam w Tanzanii.

 

Ambasada RP w Dar es Salaam

63, Aly Khan Road

Dar es Salaam, Tanzania

tel.: (00-255 22) 211 52 71, fax: (00-255 22) 211 58 12

e-mail: polamb@wingrouptz.com

pol@intafrica.com

 

Informujemy, że strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Ustawieniami plikow cookies można zarządzać za pomocą ustawień przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się aby ukryć ten komunikat.