Rezerwacja telefoniczna*

poniedziałek - piątek
od 9:00 do 17:00

71 724 23 77

opłata za 1 impuls wg stawki Twojego operatora

Ubezpieczenia i zniżki

Zaplanuj swoje wakacje

Kenia - przewodnik turystyczny

Położenie, powierzchnia i ludność

Kenia to państwo o powierzchni 582 650 km², położone we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Sąsiaduje z Etiopią, Somalią, Sudanem, Tanzanią i Ugandą. Wnętrze kraju zajmuje rozległy płaskowyż rozcięty głębokim rowem tektonicznym, stanowiącym środkową część Wielkiego Rowu Wschodniego. W obrębie rowu wznoszą się masywy wulkaniczne, a najwyższe z nich to: Kenia (5199 m) i Elgon (4321 m). Główne rzeki to Tana i Athi-Galana-Sabaki. Na północy i wschodzie kraju występują rzeki okresowe, w strefie zapadliskowej liczne jeziora, z których największe to Turkan. Na zachodzie kraju znajduje się kotlina rozległego Jeziora Wiktorii. Stolicą Kenii jest Nairobi.
Ludność Kenii stanowi różnobarwną mozaikę. Mieszkają tu bowiem reprezentanci ponad 40 narodów o rozmaitych kulturach i językach, w tym również Europejczycy i Hindusi. W Kenii przeważają chrześcijanie, (głównie katolicy i protestanci z niewielką grupką wyznającą prawosławie), lecz spora jest też grupa islamistów. Językami urzędowymi w Kenii są język angielski i język suahili. Oprócz tego występują liczne tubylcze języki regionalne. Obowiązującą walutą jest szyling kenijski (KSH) dzielący się na 100 centów.

Kultura i zwyczaje

Kenia określana jest często mianem „kolebki ludzkości", gdyż to właśnie tutaj na odległych jeziorach Turkana, na północnym zachodzie kraju , dr Louis Leakey odkrył czaszkę i kości nóg człowieka sprzed przypuszczalnie 2 milionów lat. Antropologowie są przekonani, że dzisiejszy człowiek pochodzi właśnie od tej istoty.
Dla przybysza z Europy wszystko w Kenii jest egzotyczne - mieszkańcy i ich obyczaje, roślinność i zwierzęta. Jednak nie wolno wywozić stąd zwierząt, ptaków, płazów, gadów, skorup żółwi, preparowanych motyli, roślin, kości słoniowej i innych trofeów zwierzęcych, medykamentów na bazie sproszkowanego rogu nosorożca i kości dzikich kotów.
Kenijczyków charakteryzuje przyjazny stosunek do turystów, łatwość w nawiązywaniu kontaktów i obyczaj pozdrawiania się zawołaniem „jumbo". Utartym zwyczajem w restauracjach i hotelach jest dawanie napiwków w wysokości 10% rachunku.
W trakcie zwiedzania meczetów trzeba pamiętać o stosownym stroju. Nie wolno dotykać Koranu. Kenijskie nabożeństwa chrześcijańskie są bardzo ciekawe. W czasie mszy ludzie klaszczą w ręce a czasem również tańczą.

Turystyka

Największą atrakcją turystyczną Kenii a zarazem największym bogactwem naturalnym jest fauna. Dlatego też od 1977 roku panuje zakaz polowań. Ponad ćwierć miliona turystów odwiedza co roku przepiękne parki narodowe i rezerwaty zwierząt (np. Amboseli, Tsavo). W Kenii można zobaczyć zwierzęta, które większość z nas zna tylko z zoo lub programów telewizyjnych. Żyją tu słonie afrykańskie, gepardy, bawoły, żyrafy, zebry i potężni władcy zwierząt - lwy. Kenia słynie także ze wspaniałych plaż. Ciepłe błękitne wody oceanu, złocisty piasek a do tego palmy i egzotyczne rośliny tropikalne tworzą prawdziwie rajski krajobraz. Jego stałym elementem są rybacy, którzy z ręcznie wykonywanych tradycyjnymi technikami łódek łowią skorupiaki i ryby.
W podróż do Kenii można się wybrać właściwie o każdej porze roku. Szczyt sezonu przypada na grudzień i styczeń, najgorętsze miesiące roku, a drugi sezon trwa w lipcu i sierpniu, wówczas jest nieco chłodniej.

Podróż

Najlepszym i najtańszym sposobem na dotarcie do Kenii jest przelot samolotem. Polska nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego z Kenią, podróż zawsze odbywa się z przesiadką. Bezpośrednie loty do Nairobi oferują KLM i Kenya Airways z Amsterdamu oraz British Airways z Londynu. Tanie loty z międzylądowaniem: Ethiopian Airlines z Frankfurtu przez Addis Abebę oraz Emirates Airlines z Frankfurtu, Monachium, Düsseldorfu i Hamburga przez Dubaj. Bilety lotnicze można zamówić przez infolinię 0801 011 110 lub online, na stronie www.lotnicze-bilety.pl

Kuchnia

Dieta Kenijczyków jest bardzo uboga. Opiera się przede wszystkim na ugali - jest rodzaj gęstej papki kukurydzianej. Mało kto może sobie pozwolić na luksus spożywania mięsa, dlatego też najczęstszym dodatkiem do ugali jest fasola, sosy warzywne i kukurydza.
Oczywiście turyści zwykle żywią się w restauracjach. Te oferują swoim gościom najbardziej wyszukane potrawy. Wybór dań jest duży, są to: owoce morze, dziczyzna, mięso wołowe lub baranie. Najbardziej popularną potrawą jest nyama choma - pieczeń, zwykle z kozy, przygotowana na otwartym ogniu oraz kuku chomu - pieczona kura ze smakowitymi warzywami i dodatkiem w postaci ryżu, ziemniaków lub chapati (cienkie placki pszenne z ciasta, pieczone na gorącym kamieniu lub na wypukłym metalowym naczyniu). Innym typowym dodatkiem są: tłuczone zielone banany (matoke) lub sałatka z kapusty włoskiej (sukuma). Bardzo popularnym przysmakiem są sambusas - smażone trójkąty z ciasta francuskiego, faszerowane mięsem lub warzywami. Na deser zwykle serwowane są świeże owoce egzotyczne, np. papaja, banany, mango, orzechy kokosowe, melony lub guajawa.
Bardzo ważne dla utrzymania więzów społecznych jest picie. Nie ma znaczenia co to będzie, czy woda czy też piwo. W Kenii dostępne są trzy podstawowe marki piwa Tusker, White Cap i Pombe. Kenijczycy produkują również inne napoje alkoholowe przede wszystkim gin, whisky, wódkę i brendy.

Zwiedzanie

Nairobi: Muzeum Narodowe, Maasai Market, Nairobi National Park.
Maasai Mara National Park.
Jezioro Wiktorii - największe jezioro w Afryce.
Lake Baringo - piękna, słodkowodna oaza w wysuszonej północnej części Rowu.
Wodospady na płaskowyżu Aberdare.
Kericho - kenijska stolica herbaty.
Lamu -dawna wyspa niewolników na Oceanie Indyjskim.
Maralal - odległe miasteczko przypominające atmosferą Dziki Zachód.
Marsabit - daleka oaza na wyżynach północnej pustyni.
Mzima Springs - niezwykła oaza, zamieszkała przez hipopotamy, krokodyle i mniejsze zwierzęta; główną atrakcją jest podwodne obserwatorium
Mombasa: portugalski zamek Fort Jesus, ruiny Geje, port Dhow.
Central Island National Park - wulkaniczny rezerwat, którego dodatkową atrakcję stanowią krokodyle.
Tsavo East National Park - rozległy park zamieszkany przez słonie.

Zdrowie

Osoby planujące wczasy w Kenii powinny zaopatrzyć się w stosowne medykamenty i koniecznie wykupić ubezpieczenie zdrowotne. Cała Afryka jest nawiedzana przez różne epidemie i zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. W Kenii odnotowuje się liczne zachorowania na AIDS, malarię, żółtą febrę i cholerę. Istnieje również niebezpieczeństwo zarażenia się tyfusem i chorobami przewodu pokarmowego. Poziom opieki zdrowotnej jest tu bardzo niski. W przypadku zranienia lub choroby lepiej zwrócić się o pomoc do prywatnego szpitala. Należy jednak liczyć się z tym, że trzeba będzie zapłacić dosłownie za wszystkie środki, leki i igły. W związku z tym nieodzowne jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego wraz z ubezpieczeniem kosztów leczenia za granicą.

Ambasada

Ambasada RP w Nairobi
Red Hill Road 58
PO Box 30086, 00100 Nairobi
tel. +254 20 712-00-19/20/21 (centrala), fax +254 20 712-01-06
www.nairobi.polemb.net
email: ambnairo@kenyaweb.com

 

Informujemy, że strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Ustawieniami plikow cookies można zarządzać za pomocą ustawień przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się aby ukryć ten komunikat.