Rezerwacja telefoniczna*

poniedziałek - piątek
od 9:00 do 17:00

71 724 23 77

opłata za 1 impuls wg stawki Twojego operatora

Ubezpieczenia i zniżki

Zaplanuj swoje wakacje

Indonezja - przewodnik turystyczny

Położenie, powierzchnia i ludność

Indonezja to największy na świecie archipelag w Azji Południowo-Wschodniej, (zajmuje prawie 2 mln km2 powierzchni, lecz wyspy rozrzucone są na obszarze ponad 8 mln km2) ciągnący się po obydwu stronach równika, od Oceanu Indyjskiego do Pacyfiku. Tworzy go 18 tysięcy wysp, z czego aż jedna trzecia jest niezamieszkana. Największe połacie lądu to Borneo, Sumatra, Irian Zachodni oraz Celebes i Jawa. Ten szmaragdowy łańcuch górzystych wysp tworzy szereg wzniesień na znajdującym się pod powierzchnią oceanu przedłużeniu Azji i Australii. Nieodłącznym elementem krajobrazu Indonezji są też góry wulkaniczne otoczone nadbrzeżnymi równinami. Najwyższe szczyty to Punca Jaya (5030 m) oraz Gebel Daam (4922 m) w Irianie Zachodnim. Archipelag indonezyjski zalicza się do regionów o największej aktywności sejsmicznej i wulkanicznej skorupy ziemskiej. Niemal jedna trzecia wulkanów jest nadal aktywna. Stolicą kraju jest Dżakarta.
Ludność Indonezji dzieli się na dwie zasadnicze grupy: malajską i papuaską, z obszarem przejściowym w środkowej Indonezji. Główne grupy to Indonezyjczycy (ponad 60%), Sundajczycy na Jawie, Aczinowie, Batakowie, Minangkabau na Sumatrze, Madurowie na Madurze, Sasakowie na Lombok, Amboneńczycy na Molukach, Timorczycy na Timorze, Menadonese i Bugijczycy na Celebesie, Dajakowie na Borneo oraz Irianese w Irianie Zachodnim. Większość mieszkańców Indonezji jest wyznawcami Islamu. Językiem urzędowym jest indonezyjski (bahasa indonesia) a obowiązującą walutą rupia indonezyjska.
1 rupia (Rp) to 100 sen.

Kultura i zwyczaje

Ze względu na wielość zamieszkujących ją narodowości, Indonezja jest krajem bardzo zróżnicowanym pod względem kulturowym. Część grup etnicznych zachowała znaczną odrębność kulturową, np. Minang, Batakowie, Balijczycy, Sasakowie, Bugijczycy i Masakarczycy. Niektóre z plemion, np. mieszkańcy Irianu Zachodniego i środkowego Borneo, żyją w prawie całkowitej izolacji od świata zewnętrznego tworząc własne, odrębne cywilizacje a poziom ich rozwoju jest bardzo niski.
Cennym dziedzictwem kulturowym Indonezji są buddyjskie i hinduistyczne świątynie. Najbardziej znane z nich to Borobudur i Prambanan na Jawie. Kultura Indonezji związana jest bardzo mocno z teatrem i tańcem. Niemal wszędzie napotkać można błyszczące stroje, wymyślną biżuterię oraz niezwykłe i niepowtarzalne kostiumy. Tańce obok zwykłej rozrywki odgrywają ogromną rolę społeczną, stanowią niebywałe dzieło sztuki koordynacji ruchów całego ciała.
Indonezja słynie także z wyrobów tradycyjnego rzemiosła, w tym m.in. z batikowych i malowanych tkanin. Malarstwo, rzeźbienie w drewnie i w kamieniu, nie tylko są dziełami sztuki, ale stanowią także o odrębności i wyrażają wysoko rozwinięte poczucie narodowej dumy Indonezyjczyków.
Do najbarwniejszych świąt należą uroczystości religijne (hinduistyczne i buddyjskie). Na ulicach pojawiają się wówczas kolorowe procesje, odświętnie udekorowane wozy z posągami bogów, świątynie są obficie ozdabiane kwiatami, kadzidełkami i świecami.

Turystyka

Indonezja to kraj niezliczonych kontrastów i zabytków kultury. Archipelag jest wyjątkowy i fascynujący. Różnorodne wyspy z pewnością urzekną pięknem i bogactwem przyrody oraz ilością zabytków architektury wszystkich tych, którzy planują wczasy w Indonezji. Podczas wakacji na wyspach Indonezji istnieje możliwość poznania osobliwości dymiących stożków wulkanicznych, gorących źródeł, pól ryżowych, małych wiosek ukrytych w dżunglach oraz bajkowych raf koralowych na brzegach rajskich plaż. Niezwykłą atrakcją dla turystów są też liczne, niepowtarzalne świątynie ukryte w zielonych dolinach oraz setki wulkanów.
Najczęstszymi kierunkami wycieczek jest Wyspa Bali, Sumatra oraz Lombok. Każda z nich jest bardzo malownicza, zachwyca błękitnymi wodami i pięknymi plażami oraz przyciąga różnorodnymi atrakcjami i rozrywkami. Dodatkowym atutem indonezyjskich wysp jest dobrze rozwinięta baza gastronomiczna i hotelowa.

Podróż

Mimo znacznej odległości od Polski i braku bezpośredniego połączenia dotarcie do Indonezji nie stanowi obecnie większego problemu. Trasy lotnicze do Dżakarty i stolicy Bali Denpasar obsługuje wielu europejskich i międzynarodowych przewoźników.
PLL LOT proponuje podróż z Warszawy z przesiadką w którymś z portów lotniczych Europy, np. we Frankfurcie, Helsinkach lub Kopenhadze (następnie w Hongkongu lub Bangkoku). Czas lotu z Warszawy z dwiema przesiadkami to minimum 19 godzin. Ponadto można skorzystać z oferty Lufthansy (loty z Frankfurtu nad Menem lub z Monachium z przesiadkami w Hongkongu, Szanghaju lub Bangkoku), Air France (z Paryża przez Kuala Lumpur), Singapore Airlines (loty z Frankfurtu z przesiadką w Singapurze), Austrian Airlines (z Wiednia z przesiadką w Bangkoku).

Kuchnia

Kuchnia indonezyjska stanowi połączenie wpływów arabskich, indyjskich, europejskich i chińskich. Każda z wysp archipelagu ma swoją własną, odrębną sztukę kulinarną, wywodzącą się z wieloletnich tradycji, religii, warunków glebowych i klimatu. Na wyspie Bali na przykład kuchnia jest ostra i obfitująca w przyprawy, a z kolei na Jawie dania są łagodne i słodkie. Jednakże obok tej szalonej różnorodności smaków i aromatów, można wymienić pięć elementów, które pojawiają się na niemal wszystkich stołach Indonezji - są to pasta bumbu, sos ketjap manis, mleczko kokosowe, orzeszki ziemne oraz sambale - sos robiony na bazie papryczek chilli. Podstawowymi składnikami kuchni indonezyjskiej są mięso, ryby, owoce morza serwowane zwykle z ryżem. Typowym daniem jest ryż podawany z paroma rodzajami mięsa lub z rybami (bami goreng, nasi goreng) oraz z różnymi sosami i warzywami. Ze względu na religię alkohol na archipelagu jest niezbyt popularny. Najczęściej pijane są woda i soki.

Zwiedzanie

Morskie Sanktuarium Blonko położone niedaleko Manado na Północnej Sulawesi.
Park Narodowy Gunung Halimun, leżący 50 kilometrów od Bogoru na Zachodniej Jawie, oferujący turystykę górską i leśną.
Góra Rinjani na wyspie Lombok.
Wyspa Sumba: pokazowe bitwy oraz ogromne, zamykane kamienną płytą grobowce.
Kawah Ijen - krater na górze Ijen na Wschodniej Jawie.
Jezioro Habema na wyżynach Irian Jaya.
Wyspy Riau, mieszczące się w pobliżu Singapuru, gdzie podziwiać można kolorowe ślimaki morskie, koniki morskie, krewetki i raby oraz jeże morskie.
Irian Jaya z dwiema najsławniejszymi jaskiniami: pierwsza w Wamena w dolinie Baliem a druga na półwyspie Ptasia Głowa. Są to jedne z najgłębszych jaskiń na świecie.
Środkowa Jawa: mury buddyjskiej świątyni Borobudur.
Bali: wspinaczka na Gunung Agung, nurkowanie wokół wraku Liberty, surfing na wysokiej fali Ulu Watu.

Zdrowie

W Indonezji nie ma obowiązkowych szczepień, co nie oznacza, że nie występują zakaźne choroby tropikalne. Do największych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych należą: żółtaczka typu A i B, pasożyty układu trawiennego, biegunka, dur brzuszny, gorączka krwotoczna denga, gruźlica. U dzieci szczególnie niebezpieczną chorobą jest polio. Poza dużymi skupiskami ludzkimi występuje też znaczne zagrożenie malarią. Szczególną uwagę należy zwrócić na informacje o pojawieniu się wśród ludzi ognisk ptasiej grypy. Osoby planujące wczasy w Indonezji powinny zaszczepić się przeciw zwykłej grypie, co znacznie skraca czas zdiagnozowania ptasiej grypy. Należy unikać kontaktu z drobiem i dzikimi ptakami, a także miejsc, w których może przebywać drób zakażony wirusem ptasiej grypy (H5N1), tj. targowiska, fermy drobiu, zakłady przetwórstwa. Należy często myć ręce. Zarówno państwowa, jak i prywatna opieka medyczna jest płatna, dlatego przed podróżą należy zaopatrzyć się w polisę ubezpieczenia zdrowotnego. Poziom usług, zwłaszcza w szpitalach państwowych, jest średni; znacznie lepszy jest w klinikach prywatnych.

Ambasada

Ambasada RP w Dżakarcie:
Jl. HR Rasuna Said Kav. X Blok IV / 3
12950 Jakarta Selatan, Indonezja
tel. (00-6221) 252 5938 do 40, fax (00-6221) 252 5958,
poljkt@dnet.net.id
www.jakarta.polemb.net

 

Informujemy, że strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Ustawieniami plikow cookies można zarządzać za pomocą ustawień przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się aby ukryć ten komunikat.