Rezerwacja telefoniczna*

poniedziałek - piątek
od 9:00 do 17:00

71 724 23 77

opłata za 1 impuls wg stawki Twojego operatora

Ubezpieczenia i zniżki

Zaplanuj swoje wakacje

Francja - przewodnik turystyczny

Francja - inne przewodniki

FRANCJA

 

Położenie, powierzchnia i ludność

 

Francja to kraj położony w zachodniej części Europy, w zakolu pomiędzy Morzem Śródziemnym, Oceanem Atlantyckim i kanałem La Manche. Pod względem wielkości jest trzecim europejskim krajem (po Rosji i Ukrainie), obejmującym terytorium o obszarze ponad 550 tys. km². Francja, pod względem geograficznym i krajobrazowym, jest najbardziej zróżnicowanym krajem Europy Zachodniej. Nisko położone są wielkie baseny północnej i południowo-zachodniej Francji oraz Półwysep Bretoński. Wyżej znajdują się Masyw Centralny oraz Jura. Poziom najniższy natomiast zajmują Alpy oraz Pireneje, stanowiące część granicy francuskiej. Najwyższym punktem jest alpejski Mont Blanc (4807 m n.p.m.).

Stolicą kraju jest Paryż. Francję zamieszkują głównie Francuzi, ale napotkać tu można także mniejszości niemieckie, słowiańskie, północnoafrykańskie, indochińskie oraz Basków.

Francuzi są w większości katolikami. Inne wyznania to: protestanci, Żydzi i muzułmanie.

Językiem urzędowym jest j.francuski. Istnieje jednak ponad 70 dialektów regionalnych (m.in. bretoński, alzacki, prowansalski, flamandzki, korsykański). Walutą jest euro (1 euro (€) = 100 centów).

 

Kultura i zwyczaje

 

Francja i jej regiony wraz z zamieszkującymi je ludźmi, ich językami i zwyczajami różnią się bardzo między sobą. Zróżnicowanie w obrębie narodu francuskiego można częściowo uzasadnić nieprzerwaną imigracją ludności z Włoch, Polski, Hiszpanii i Portugalii.

Francuzi pasjonują się różnymi sportowymi wydarzeniami, jak mecze piłki nożnej czy doroczny wyścig kolarski dookoła Francji. Starsi panowie sporo czasu spędzają w kafejkach grając w karty lub w parkach i na placykach rozgrywając boules (odmiana kręgli). Francuzki słyną ze swej elegancji i dobrego gustu.

Francuska mentalność powoduje, iż chcą być we wszystkim najlepsi i w dodatku udaje im się tego dokonać. Są dumni ze swojego kraju i często nie mają potrzeby poszukiwania wrażeń turystycznych poza jego granicami.

 

Turystyka

 

Francję charakteryzują urokliwe małe średniowieczne miasteczka, posiadające swoisty klimat oraz Lazurowe Wybrzeże kojarzące się często ze słynnymi miastami: Saint Tropez i Cannes. Rozciągają się tu niesamowite złociste plaże, otoczone niezwykle niebieską wodą Morza Śródziemnego. Francja to także kraj mający mnóstwo wspaniałych zabytków pamiętających zamierzchłe czasy królów Francji. Bez wątpienia jest to bardzo malowniczy kraj, który co rocznie przyciąga niesamowitą liczbę turystów z całego świata. Jako kraj o klimacie umiarkowanym i zróżnicowanej geografii, Francja cieszy się popularnością przez cały rok. W lecie turyści oblegają plaże Lazurowego Wybrzeża. Zimą natomiast ściągają tu narciarze i snowboardziści, którzy szusują po wielokilometrowych trasach o różnym stopniu trudności. Sezon narciarski rozpoczyna się zwykle w grudniu i trwa do połowy marca, ale na wysoko położonych lodowcach i polach śnieżnych dogodne warunki panują przez cały rok.

 

 

 

 

Podróż

 

Najszybciej do Francji można dotrzeć samolotem. Rejsy z Polski obsługuje PLL LOT i Air France. Można także skorzystać z oferty tanich linii lotniczych, np. Centralwings, Easyjet czy WizzAir. Linie te obsługują francuskie lotniska w: Paryżu, Lyonie, Lille i Nicei. Różne linie lotnicze przez cały niemal rok wprowadzają oferty promocyjne na przeloty z Polski do Francji, najczęściej do Paryża. Skorzystanie z takiej oferty wiąże się z koniecznością przesiadki w którymś porcie lotniczym Europy, ale tą niedogodność rekompensują bardzo korzystne ceny za przelot..

Można oczywiście wybrać się w podróż samochodem lub autokarem. Jednak aby móc choć przez kilka dni spędzić urocze wczasy we Francji i rozkoszować się wspaniałym klimatem południa kraju trzeba najpierw pokonać ponad 1500 km. Najpopularniejsze wśród polskich turystów są dwie trasy – przez Niemcy oraz Austrię i Włochy na południe Francji.

Przejazd z Polski do Paryża oferuje wiele firm przewozowych, a bilety można kupić prawie w każdym biurze turystycznym. Poszczególni przewoźnicy różnią się jednak poziomem świadczonych usług, komfortem, czasem przejazdu, obsługą czy organizacją podróży. Podróż autokarem z Warszawy do Paryża trwa ok. 20-24 godzin.

Niestety nie ma bezpośredniego połączenia kolejowego z Polski do Francji a podróż nie jest tania. Jadąc z Warszawy do Paryża, trzeba przesiadać się w Kolonii lub Berlinie i Düseldorfie. Pierwsza z tras jest szybsza i tańsza: podróż trwa ponad 16 godzin.

 

Kuchnia

 

Francuska kuchnia – to cudowny sposób na posmakowanie bogactwa i różnorodności produkcji rolnej kraju. Mimo pojawienia się w miastach sieci barów szybkiej obsługi, przygotowanie dobrego posiłku nadal uznaje się tutaj za sztukę. Francuzi mają się czym chwalić, ich kuchnia jest znana jest na całym świecie. Najczęściej kojarzona jest z żabimi udkami, ślimakami, bagietką, rogalikami, serami i winem. Francja wytwarza prawie jedną czwartą win całego świata i każda restauracja ma dobrze zaopatrzoną piwniczkę, w której znaleźć można zarówno zwykłe wina jak i wspaniałe stare roczniki.

We Francji spożywane są trzy główne posiłki w ciągu dnia. Śniadanie składa się zazwyczaj z bagietki lub croissanta (rogalika) z dżemem lub masłem oraz kawy lub czekolady. Coraz częściej podczas śniadania pije się także sok pomarańczowy. Obiad (déjeuner) jest spożywany między godziną 12 a 14. Jest to posiłek bardzo obfity, składa się z kilku dań: najpierw podawane są przystawki, potem danie główne, sery, deser i kawa. Kolacja (dîner) spożywana jest między 20 a 22 i trwa zazwyczaj dość długo. Podawane są dania na ciepło. Podczas posiłków zawsze pije się wodę, nalewaną prosto z kranu, a do obiadu także wino, które ostatnio coraz częściej bywa zastępowane piwem.

 

Zwiedzanie

  • Paryż: Centrum Pompidou, Luwr, Łuk Triumfalny, Musee d’Orsay, Katedra Notre Dame, Pola Elizejskie, Wieża Eiffela, .

  • Wersal: katedry: Chartres, Amiens, Strasburg.

  • Dolina Loary: zamki w Chambord, Chaumont, Chenonceau, Blois.

  • wyspy Re i Medoc.

  • Awinion – Vieille Ville i Pałac Papieży.

  • Marsylia – rejs statkiem do słynnego zamku na If.

  • Chamonix z widokiem na Mont Blanc.

  • opactwo Mont St-Michel.

 

Zdrowie

 

Osoby planujące spędzić wczasy we Francji powinny zaopatrzyć się w dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ). EKUZ wydaje każdy regionalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Zakres ubezpieczenia obejmuje tylko podstawowe usługi medyczne, dlatego też zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych (opieka medyczna we Francji jest bardzo droga). Można korzystać ze świadczeń lekarza, stomatologa lub placówki, która zawarła umowę z francuską kasą chorych (oznaczonych jako conventionné). Nie trzeba okazywać Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego lekarzowi pierwszego kontaktu. Jest ona potrzebna tylko przy przyjęciu do szpitala oraz przy refundacji wydatków. Leczenie specjalistyczne wymaga skierowania lekarza ogólnego.

 

Ambasady

 

Ambasada RP w Paryżu,

1, rue de Talleyrand;

tel..0143173405,

www.ambassade.pologne.net

 

Informujemy, że strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Ustawieniami plikow cookies można zarządzać za pomocą ustawień przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się aby ukryć ten komunikat.