Rezerwacja telefoniczna*

poniedziałek - piątek
od 9:00 do 17:00

71 724 23 77

opłata za 1 impuls wg stawki Twojego operatora

Ubezpieczenia i zniżki

Zaplanuj swoje wakacje

Czechy - przewodnik turystyczny

Położenie, powierzchnia i ludność

Republika Czeska to kraj o powierzchni 78,9 tys. km2, położony w środkowej Europie. Graniczy od zachodu z Niemcami, od wschodu ze Słowacją, od południa z Austrią i od północy z Polską. Czechy tworzą trzy krainy: Czechy właściwe, Morawy i Śląsk Czeski. Podział ten jest ważny dla tożsamości mieszkańców Republiki. Obszar kraju otaczają góry i pasma wzgórz: od północy Rudawy i Sudety a od południa - Czeski Las, Szumawa, Wyżyna Czesko Morawska i Beskid Śląsko Morawski.
Ponad 90 proc. żyjącej tu populacji to Czesi. Poza tym mieszkają tu Morawianie, Słowacy oraz niewielkie grupy Polaków, Węgrów, Ukraińców i Cyganów. Jeśli chodzi o wyznania to najwięcej jest katolików, na drugim miejscu są ewangelicy, a trzecie miejsce zajmują członkowie Kościoła husyckiego. Bardzo dużo jest osób bezwyznaniowych (ok. 40%) oraz takich, które nie są w stanie określić swego stosunku do religii. Językiem urzędowym jest j.czeski. Jednostką monetarną jest korona czeska. 1 korona (Kč), dzieli się na 100 halerzy.

Kultura i zwyczaje

Kultura czeska, w przeciwieństwie do polskiej, nie miała nigdy charakteru szlacheckiego. Dotyczy to przede wszystkim klasyki literatury, ale widoczne jest nawet dziś w życiu codziennym. W Czechach mniej dba się o wystawność i o pokazanie się na zewnątrz. Życie upływa bardzo spokojnie i powoli. Po południu Czesi zwykle spędzają czas ze znajomymi w hospodĕ popijając piwo. Nawet w zapadłej wiosce nie ma problemu, żeby dobrze zjeść. Czesi są bardzo muzykalnym narodem. Ich muzyka ma korzenie w operze i symfonii, a także w ludowych tradycjach Bohemii i Moraw. Charakterystyczne dla muzyki jest mieszanie stylów i różnorodność. Kompozytorzy często inspirują się muzyką ludową, popularny jest jazz i Bluegrass, a muzyka pop pełna jest anglojęzycznych hitów śpiewanych po czesku.
Jednym z nieoficjalnych symboli narodowych Czechów jest dzielny wojak Szwejk - fikcyjna postać wykreowana przez Jaroslava Haška w powieści "Przygody dobrego wojaka Szwejka".

Turystyka

Wiele turystów kojarzy Czechy głównie z Pragą. Rzeczywiście, Praga to jedna z piękniejszych stolic Europy, miasto zachwycające swoją architekturą. Nie sposób odkryć wszystkich jej tajemnic w czasie jednego pobytu. Mniej osób wie jednak, że atrakcyjność turystyczna Czech nie ogranicza się do pięknej stolicy. Czechy mogą bowiem zaoferować o wiele więcej. Ten kraj to wręcz idealne miejsce na udane wakacje. Oprócz Pragi ciekawą architekturę oraz niepowtarzalną atmosferę ma Brno - historyczna stolica Moraw, Pilzno - metropolia Zachodnich Czech czy barokowy Ołomuniec. Należy też odwiedzić Czeski Krumlov - prawdziwy klejnot architektury czy Czeskie Budziejowice, gdzie warto spróbować pysznego piwa, znanego dziś na całym świecie. Ponadto osoby planujące wczasy w Czechach mogą zatrzymać się w jednym z wielu uzdrowisk (najsłynniejsze z nich to Karlovy Vary i Mariánské Lázně), zrelaksować w Aquaparku, zwiedzić historyczne zamki i pałace oraz pozachwycać się niezwykłą przyrodą. Czechy mogą się poszczycić wieloma obszarami o czystym powietrzu i prawie nienaruszonej faunie i florze. Są to obszary parków narodowych (Czeska Szwajcaria, Karkonosze, Podyjí), rezerwaty biosfery (Třeboňsko, Pálava, Křivoklátsko, Szumava, Karkonosze, Białe Karpaty) oraz liczne obszary chronionego krajobrazu (m.in. Czeski Kras, Czeski Raj, Jesioniki, Góry Izerskie).

Podróż

Czechy są na tyle blisko, że stosunkowo tanio i szybko można tam dojechać pociągiem, samochodem czy autobusem. Niewiele osób decyduje się na lot samolotem. Bezpośrednie połączenie lotnicze utrzymywane jest między stolicami Polski i Czech przez PLL LOT i czeskie linie ČSA. Przelot trwa 1 godz. 40 min.
Bardzo wygodny jest przejazd koleją. Pociągi międzynarodowe z Polski do Czech kursują na wielu trasach. Do Pragi można dotrzeć pociągiem na kilkanaście różnych sposobów, kursuje wiele pociągów IC, EC, TLK a także pociągów lokalnych.
Osoby wybierające się w podróż własnym samochodem mają do dyspozycji 21 polsko-czeskich przejść granicznych i wiele tras podróży. Najwygodniejsza i najszybsza trasa przejazdu przez Czechy prowadzi z Ołomuńca przez Brno i Pragę do Pilzna, gdzie niemal na całej długości jedzie się wygodną nowoczesną autostradą. W zasadzie cała Republika Czeska posiada sieć dobrze utrzymanych autostrad i dróg ekspresowych, drogi lokalne są w nieco gorszym stanie. Do poruszania się po autostradach wymagane są winiety, które można zakupić na stacjach benzynowych.
Ponadto z większych miast Polski do Czech (przede wszystkim do Pragi) jeżdżą autobusy polskich i czeskich prywatnych linii przewozowych. Przejazd z Warszawy do Pragi trwa w przybliżeniu 12 godzin.

Kuchnia

Kuchnia czeska to raj dla ludzi uwielbiających mięsa z ciężkimi, aromatycznymi sosami. To prawdziwa bomba kaloryczna. Mięsa wieprzowe, cielęce, przeróżnego rodzaju rolady, kotlety, sznycle, pieczone gęsi, kaczki i kurczaki przyrządzane są na różne sposoby.
Czesi lubią także jadać zupy, bez których obiad nie byłby kompletnym posiłkiem. Gotuje się je na wywarze mięsnym lub rybnym. Poza rosołem, czy pomidorową bardzo popularna jest pikantna zupa czosnkowa, czyli česnekačku, a także gulaszowa, rosół wołowy z kluseczkami z wątróbki oraz flaczki. Wielką atrakcją nie tylko wśród turystów cieszy się gulaš - mięso duszone w winie a także smaženy sỳr - ser smażony w panierce, podawany z frytkami i sosem tatarskim. Do dań mięsnych podawane są oprócz frytek i ryżu - knedliczki - ciasto przygotowywane z mąki ziemniaczanej, krojone w plastry i gotowane na parze. Równie wielką sławą, co knedliki cieszą się karlovarské oplátky, czyli wafle z nadzieniem czekoladowym lub orzechowym, jadane na deser.
Wśród napojów oczywiście króluje piwo, które charakteryzuje się wyraźną chmielową goryczką i grubą, sztywną pianą. Dla głodnych, podczas biesiady piwnej idealną przekąską mogą być utopenec - kiełbaski w zalewie octowej lub tlaãenkas s cibulί - salceson z cebulą polany octem.

Zwiedzanie

Praga: Stare Miasto, Nowe Miasto, Wyszehrad, Hradczany, Mala Strana, Josefov.
Pilzno: gotycki kościół św. Bartłomieja z XIII w., najstarsze na świecie Muzeum Piwowarstwa, Wielka Synagoga.
Karlove Vary - największe i najważniejsze spośród uzdrowisk czeskich.
Czeski Krumlow - miasteczko położone na brzegach Wełtawy, wpisane na listę UNESCO. Główną atrakcją jest wyjątkowo dobrze zachowany miejsko-zamkowy kompleks średniowiecznej zabudowy niezmienionej od ponad pięciuset lat.
Zamek Karlsztejn.
Pałac w Litomyślu - piękny renesansowy zamek z drugiej połowy XVI w.
Czeski Raj - kraina cudownych krajobrazów z licznymi szczytami górskimi, jaskiniami, skalnymi bramami i oknami oraz ruinami dawnych twierdz.
Morawski Kras - labirynt zalesionych wzgórz i wapiennych wąwozów, wśród których koniecznie trzeba zobaczyć jaskinię Punkevni, jaskinię Katarińską i przepaść Macochy.

Zdrowie

Osoba ubezpieczona w jednym z krajów członkowskich UE ma prawo do skorzystania z systemu powszechnej, bezpłatnej opieki zdrowotnej w innym kraju członkowskim. Osoby planujące wczasy w Czechach powinny zwrócić się do najbliższego oddziału NFZ o bezpłatne wydanie karty EKUZ (Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego). Osoba która nie będzie posiadała karty EKUZ będzie musiała pokryć koszty udzielonych świadczeń z własnej kieszeni. Dopiero po powrocie do Polski będzie mogła się ubiegać o zwrot poniesionych kosztów od swojego ubezpieczyciela. Jednak tylko wówczas gdy będzie posiadała rachunek od świadczeniodawcy i wymaganą dokumentację.

Ambasada

Ambasada RP
ul. Valdštejnská 8, 118 01 Praha 1
tel. 0-0420-257-099-500, fax. 0-0420-257-530-399
e-mail: ambrpczechy@mbox.vol.cz
www.ambpol.cz

 

Informujemy, że strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Ustawieniami plikow cookies można zarządzać za pomocą ustawień przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się aby ukryć ten komunikat.