Rezerwacja telefoniczna*

poniedziałek - piątek
od 9:00 do 17:00

71 724 23 77

opłata za 1 impuls wg stawki Twojego operatora

Ubezpieczenia i zniżki

Zaplanuj swoje wakacje

Brunei - przewodnik turystyczny

Położenie, powierzchnia i ludność

Brunei to państwo o powierzchni 5 770 km2 położone w Azji Południowo-Wschodniej, na północnym wybrzeżu wyspy Borneo, nad Morzem Południowochińskim. Kraj ten rozdziela na dwie części terytorium malezyjskiego stanu Sarawak. Tereny przynależne obu części zajmują szerokie, zalewane przypływami bagniska. W głębi kraju Brunei jest krajem górzystym, porosłym tropikalnym lasem. Dość obfite, na terenie całego kraju, są opady deszczu. Brunei graniczy z Malezją. Stolicą kraju jest Bandar Seri Begawan. Znakiem rozpoznawczym miasta jest ogromny meczet ze złotą kopułą.
Najliczebniejszą grupę mieszkańców stanowią Malajowie, ponadto mieszkają tu też Chińczycy. Dominującą religią jest islam. Niewielki odsetek ludności to buddyści oraz chrześcijanie.
Językiem oficjalnym jest język malajski a obowiązującą walutą - dolar brunejski. 1 brunejski dolar (BND) = 100 centów.

Kultura i zwyczaje

Brunei jest jednym z najmniejszych, a dzięki złożom ropy, jednym z najbogatszych krajów świata. Obywatele kraju korzystają z niesłychanych przywilejów, tj. nie płacą podatków, naukę i opiekę zdrowotną mają za darmo oraz mogą uzyskiwać tanie kredyty mieszkaniowe. Mimo takiego dobrobytu, większość Malajczyków, jeżdżących bardzo drogimi samochodami i pływających łodziami motorowymi, woli mieszkać w tzw. kampingach (wodnych osiedlach), w prymitywnych chatach na palach. Wioski te są świadectwem historycznej ciągłości sułtanatu.
Do dzisiejszych czasów przetrwała sztuka tkacka, a przetykane złotą nitką sarongi jong sarat nadal są zakładane na specjalne okazje. Rzemieślnicy są znani ze swych kunsztownych wyrobów ze srebra i mosiądzu, takich jak: gongi, działa i naczynia domowego użytku.
Wspólne kąpiele osób różnych płci na plażach publicznych Morza Południowochińskiego są zakazane, a nocne życie, nawet w stolicy, jest bardzo ubogie.

Turystyka

Sporą część Brunei porastają dziewicze lasy. Wodospady i rezerwaty przyrody na ich terenie stanowią doskonały cel jednodniowych wycieczek. Szczególnie często odwiedzany jest Temburong - dystrykt porośnięty dziewiczymi lasami. Miejsce to nadaje się na jednodniową wycieczkę lub dłuższą wizytę z noclegami w Bangarze.
Liczne szlaki turystyczne wiodą na szczyty Bukit Patoi i Bukit Peradayan, należące do obszarów chronionych Rezerwatu Leśnego Peradayan.
Osoby spędzające wczasy w Brunei mają okazję zwiedzić Rezerwat Leśny Batu Apoi obejmujący ogromny obszar pierwotnej dżungli tropikalnej, pokrywającej większy skrawek południowej części dystryktu Temburong. Jest w nim baza naukowa Kuala Belalong Field Studies Centre, a jego znaczną część stanowi Park Narodowy Ulu Temburong.

Podróż

Polska nie ma bezpośrednich połączeń lotniczych z Brunei. Najlepiej polecieć (z przesiadką w którymś z europejskich portów lotniczych) do Bangkoku lub Kuala Lumpuru. Najtańsze połączenie z Warszawy do Bandar Seri Begawanu z reguły proponują Malaysia Airlines z przesiadką w Wiedniu i Kuala Lumpur. Bilety lotnicze na wszelkie połączenia lotnicze można zamówić przez infolinię 0801 011 110 lub online, na stronie www.lotnicze-bilety.pl

Kuchnia

Kuchnia w Brunei właściwie niczym nie różni się od kuchni malezyjskiej. Jest ona również bardzo bogata jest w przyprawy i bywa pikantna. Większość potraw składa się z ryżu z mięsem, warzywami, jest serwowana z dodatkiem ryb bądź owoców morza. Do posiłków podawane jest woda, mleko sojowe lub kokosowe, kolorowe sojowe napoje lub herbata. Kawę pija się raczej słabą, z dużą ilością mleka. Bardzo smaczne są soki ze świeżo wyciśniętych owoców. W tym rygorystycznie muzułmańskim kraju, alkohol podaje się tylko europejczykom i tylko w hotelach.

Zwiedzanie

Bandar Seri Begawan: meczet, pałac sułtana.
Nawodne osiedle Kampung Ayer i Meczet Omara Alego Saifuddiena w Bandar Seri Begawan.
Dziewicze ostępy Temburong.
Jezioro Marimbun.
Peradayan - leśny rezerwat
Kampung Ayer - labirynt kładek łączących wodne wioski.

Zdrowie

Od turystów z Europy szczepienia nie są wymagane. Nie ma szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Opieka zdrowotna działa bez zarzutu. Usługi lekarzy prywatnych są płatne, łatwo dostępne, na bardzo dobrym poziomie.

Ambasady

Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Brunei Darussalam podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Kuala Lumpur (Malezja).

Ambasada RP w Kuala Lumpur/Malezja
No 10, Lorong Damai 9, Off Jalan Damai, 55000 Kuala Lumpur
P.O. Box 10052, 50704 Kuala Lumpur Malaysia 
tel. 00-603-2161 0805, 2161 0780, fax. 00-603-2161 0779, 2164 9924
e-mail: polamba@tm.net.my
www.kualalumpur.polemb.net

 

Informujemy, że strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Ustawieniami plikow cookies można zarządzać za pomocą ustawień przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się aby ukryć ten komunikat.