Rezerwacja telefoniczna*

poniedziałek - piątek
od 9:00 do 17:00

71 724 23 77

opłata za 1 impuls wg stawki Twojego operatora

Ubezpieczenia i zniżki

Zaplanuj swoje wakacje

Belgia - przewodnik turystyczny

Belgia - inne przewodniki

Położenie, powierzchnia i ludność

Belgia to jeden z najmniejszych krajów Europy. Graniczy z Niemcami, Francją, Holandią i Księstwem Luksemburga. Powierzchnia kraju jest raczej nizinna, aluwialna, u wybrzeży mieszczą się liczne poldery. W północnej części Belgii znajduje się równinna, zabagniona Flandria, oddzielona od wybrzeża wydmami. Na wschodzie i południu rozpoczynają się tereny są wyżynne - wysoczyzna Brabancji, na zachodzie pną się wzgórza Hainaut zbudowane z utworów gliniastych a na południowym-wschodzie górzyste Ardeny. Na wschodzie, przy granicy z Niemcami znajduje się masyw Hautes Fagnes z najwyższym szczytem kraju: Botrange 694 m n.p.m. Najdłuższymi rzekami są Moza i Skalda.

Większość mieszkańców Belgii to Flamandowie lub Walonowie. Pozostałe grupy etniczne to Włosi, Francuzi i Niemcy. Ponadto w kraju zamieszkują imigranci z Turcji i Afryki Północnej, zwłaszcza Arabowie. Laicka konstytucja Belgii zapewnia wolność wyznania. Większość mieszkańców kraju to katolicy, lecz nieliczna ich grupa regularnie uczęszcza do kościoła. Drugą pod względem liczebności wyznawców religią jest islam.

Stolicą Belgii jest Bruksela, które to miasto stanowi równocześnie stolicę Unii Europejskiej. Kraj podzielony jest na trzy strefy językowe: francuską, niderlandzką i niemiecką. Obowiązującą walutą jest euro (1 euro € = 100 centów).

Kultura i zwyczaje

Belgia to kraj, jak przystało na centrum polityczne Europy, wyjątkowo kosmopolityczny. Na ulicach miast słychać różnorodność języków i widać różne nacje. Belgowie potrafią doskonale, jak chyba żaden inny naród, łączyć stare z nowym, tradycję z modą, wysoką kulturę z popularną. I tak właśnie wyglądają belgijskie miasta: chlubią się wspaniałym dziedzictwem kulturowym – zabytkowymi budowlami, wspaniałymi muzeami, uczelniami, bibliotekami, mają doskonałe hotele i restauracje, a tuż obok nich kwitnie wyjątkowo burzliwe nocne życie. Ponadto tysiące biznesmenów i urzędników codziennie przez kilka – kilkanaście godzin podejmuje istotne decyzje dotyczące polityki i finansów współczesnej Europy.

Turystyka

Belgia jest krajem małych, uroczych miasteczek z bezcennymi zabytkami i zadbanymi domami z czerwonej cegły. Najwięcej turystów przyjeżdża z Holandii, Niemiec, Anglii oraz Francji. Osoby planujące wczasy w Belgii zwykle rezerwują noclegi w Brukseli, Antwerpii, Gandawie, Bruggii, Liege, Leuven, Tournai, Tongeren. Chętnie odwiedzane są też znane uzdrowiska nadmorskie: Spa i Ostenda, oraz miejsca kultu religijnego (Benneux, Saint-Hubert i Beauraing). Turystycznym walorem Belgii są silnie kultywowane tradycje ludowe, w tym tkactwo, koronkarstwo. Ale ze względu na specyficzną rolę na mapie świata, do Belgii przyjeżdża co roku niezliczona liczba urzędników państwowych i biznesmenów.

Klimat Belgii jest umiarkowany ciepły morski a w wyższych partiach Ardenów ostrzejszy. Południe i zachód są zwykle cieplejsze niż część północno-wschodnia i Ardeny. Najlepszym okresem na zwiedzanie Belgii jest lato. W tym okresie niebo roi się od spadochroniarzy, a stoki wypełniają amatorzy wspinaczki i piesi turyści. Popularne jest także jeździectwo, rowerowe zjazdy downhill oraz spływy po górskich potokach i strumieniach.

Zima jest dość chłodna i śnieżna. Jednak nie odstrasza ona fanów narciarstwa alpejskiego i przełajowego.

Podróż

Do wielu belgijskich miast można z Polski dotrzeć samolotem, pociągiem lub autobusem. (bilety autokarowe do Belgii kupisz na stronie www.biletyautokarowe.pl/polska-belgia/ )

Najszybszym środkiem transportu jest oczywiście samolot. Bezpośrednie połączenia między Polską a Belgią zapewniają dwie regularne linie: PLL LOT oraz Brussels Airlines, a także tzw. tanie linie lotnicze, tj. Wizz Air oraz Sky Europe. Czas lotu to ok. 2 godziny.

Podróż pociągiem do Belgii zajmuje ok. 18 godzin. Pociągi kursują z Warszawy raz dziennie bezpośrednio do Brukseli.

Można oczywiście wybrać się w podróż samochodem lub autokarem. Drogi są dobre, przez co i komfort jazdy jest dość wysoki. Autostrady w większości są bezpłatne. Aby zwiedzić Belgię samochodem, nie trzeba mieć międzynarodowego prawa jazdy. Jednak przepisy drogowe w tym kraju są bardzo surowe. Oferta połączeń autobusowych z Belgią jest dość obszerna, bilety można zarezerwować w większości biur podroży.

Kuchnia

Belgijska kuchnia niewątpliwie zasługuje na szczególną uwagę, głównie ze względu na swą ciekawą historię. To bowiem przez Belgię przed wiekami sprowadzano do Europy ziemniaki i to właśnie Belgia uchodzi za "wynalazcę" frytek. Międzynarodową sławę zdobył także belgijski gofr (gauffre). Tu wyhodowana została cykoria, która miała być europejską namiastką kawy. Z cykorii robi się sałatki i zupy, a także bardziej wyrafinowane dania jak np. bażant gotowany z cykorią po brabancku. Na wybrzeżu miejscowym specjałem są krokiety krewetkowe, w okolicach Gandawy - gulasz z kurcząt, w okolicach Liége - sałatka Liégoise z fasolą i bekonem, w Mechelen - potrawy ze szparagów, a praktycznie wszędzie serwowane są przeróżnego gatunku sery. Do specjalności kuchni belgijskiej należy także zając w piwie oraz gulasz wołowy. Belgia uchodzi za królestwo czekolady. Szczególną popularnością cieszą się praliny. Na deser spożywa się także słodkie couques, pierniki speculoos i migdałowe pieczywo pain d'amandes. Belgowie piją spore ilości piwa. Piwo belgijskie jest zazwyczaj ciemne i mocne, z bardzo mocnym akcentem smakowym dodatków (przyprawy korzenne, owoce). Najpopularniejsze gatunki to: Konnick, Tarwebier, Gouden Carolus, Gueuze.

Zwiedzanie

  • Bruksela: Parlament Europejski ,Ratusz, Grand Place, Galeries Royales Saint-Hubert.

  • Spa i Ostenda - najpopularniejsze, o doskonałym zapleczu hotelarskim, nadmorskie uzdrowiska kraju.

  • Gandawa: dawna siedziba hrabiów Flandrii, Katedra św. Bawona, Zamek Gravensteen, festiwal kwiatów Floralies Gantoises (w lipcu).

  • Brugia: Kościół Najświętszej Marii Panny z najwyższą wieżą w Belgii, Dzwonnica na rynku, XIV-wieczny Ratusz , Bazylika Świętej Krwi.

Zdrowie

Osoby planujące spędzić wczasy w Belgii powinny zaopatrzyć się w dokument potwierdzający fakt ubezpieczenia (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ). EKUZ wydaje każdy regionalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Zakres ubezpieczenia obejmuje tylko podstawowe usługi medyczne, dlatego też zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń prywatnych (opieka medyczna w Belgii jest bardzo droga). Belgia nie jest krajem zagrożonym żadnymi epidemiami, ani innymi mało przyjemnymi zjawiskami, poza częstym wśród turystów przejedzeniem się wspaniałą czekoladą. Przed przyjazdem nie trzeba się przed niczym szczepić.

Ambasady

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej

Av. des Gaulois 29, 1040 Bruksela-Etterbeek

tel..3227390100

www.bruksela.polemb.net

Informujemy, że strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Ustawieniami plikow cookies można zarządzać za pomocą ustawień przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się aby ukryć ten komunikat.