Rezerwacja telefoniczna*

poniedziałek - piątek
od 9:00 do 17:00

71 724 23 77

opłata za 1 impuls wg stawki Twojego operatora

Ubezpieczenia i zniżki

Zaplanuj swoje wakacje

Innsbruck

Innsbruck

Innsbruck, stolica Tyrolu, położony jest w zachodniej części Austrii nad rzeką Inn. Liczy niespełna 120 tys. mieszkańców. Miasto nazywane jest stolicą Alp, gdyż leży w dolinie otoczone ze wszystkich stron wysokimi pasmami górskimi. Innsbruck pełni ważną rolę miasta strategicznie położonego przy głównym szlaku z Niemiec do Włoch. Ok. 30 km na południe od Innsbrucka leży przełęcz Brenner (1371 m n.p.m.), przez którą przebiega autostrada łącząca Monachium z Weroną. Przez przełęcz przebiega również granica pomiędzy Austrią a Włochami. Miasto, w przeszłości znakomicie potrafiące wykorzystać położenie na skrzyżowaniu głównych szlaków handlowych Europy, również współcześnie świetnie sobie radzi wykorzystując miano stolicy Alp.

Warto zobaczyć

Do serca starej części Innsbrucka prowadzi szeroka ulica Maria-Theresien-Strasse.  Annasaüle („kolumna św. Anny") w połowie ulicy upamiętnia odwrót wojsk bawarskich z Tyrolu. Przy Maria-Theresien-Strasse wznosi się kilka zabytkowych kamienic m.in. Pałac Lodron (nr 11), gotycki budynek z rokokową fasadą. Pałac Troyer-Spaur (nr 39) posiada piękną, zdobioną fasadę i XVII-wieczny wykusz.
Katedra św. Jakuba przy Domplatz to barokowa świątynia pochodząca z początku XVIII w. Architekt Johann Jakob Herkomer nie zobaczył nigdy swego dzieła w całości. Katedra została poważnie uszkodzona w czasie II wojny światowej. Dopiero w trakcie remontu w latach 50. XX w. w niszach w elewacji kościoła stanęły przewidziane przez Herkomera postacie. Na szczycie budowli umieszczony został konny posąg św. Jakuba, a także rzeźby wykonane przez Hansa Andre.
Tuż obok katedry wznosi się pałac cesarki Hofbrug. Pierwotny zamek stojący na tym miejscu był siedzibą margrabiów Tyrolu. W 1453 r. arcyksiążę Zygmunt kazał zbudować bardziej okazałą książęcą siedzibę. Powstał zamek w stylu gotyckim. Cesarz Maksymilian I przeprowadził przebudowę zamku. Do dzisiaj w piwnicach Hofburga przetrwało późnogotyckie sklepienie. Po objęciu tronu Austrii, cesarzowa Maria Teresa przystąpiła do kolejnej, gruntownej przebudowy zamku. Ona nadała mu dzisiejszy wygląd. Budowę rozpoczęto w 1755 r. Plany przebudowy części południowej sporządził Johann Martin Gumpp, który następnie przebudował również front i klatkę schodową zamku. Jego pracę kontynuował Konstantin Johann Walter. Sale reprezentacyjne na drugim piętrze zostały ukończone w 1773 r. Maria Teresa tylko dwukrotnie zawitała do Hofburga.
Goldenes Dachl - wysoki wykusz w kamienicy, dawnej siedzibie władców Tyrolu, przy głównym placu starego miasta - to ikona Innsbrucka. Goldenes Dachl to loża, w której zasiadał cesarz Maksymilian, by obserwować turnieje rycerskie czy spektakle dworskie na placu. Dwukondygnacyjny wykusz opiera się na słupkach. Pokrywają go miedziane złocone płytki. Jest ich podobno 2600. Pod oknami pierwszego piętra znalazło się sześć herbów, które oznaczają ziemie będące we władaniu cesarza. Balustradę piętra zdobią płaskorzeźby. Cesarz kazał wybudować złoty dach na cześć swojej drugiej żony, Blanki Marii Sforzy.
Herzog-Friedrich-Strasse to bodaj najpiękniejsza ulica starego miasta. Rozpoczyna się przy głównym placu. Właściwie każda kamienica jest warta dokładnego obejrzenia. Najbardziej znana to
Helblinghaus - budynek pod numerem 10. Posiada piękną regencyjną fasadę zdobioną niezwykle bogatymi sztukateriami. Pierwotnie był to późnogotycki budynek, który został przebudowany w stylu rokoko w 1725 r. Naprzeciwko stoi gotycki stary ratusz (nr 21). Budowano go pomiędzy XIV a XVI w. Przylega do niego wieża miejska o wysokości 56 m. Wykonano ją w stylu renesansowym ok. 1560 r. W połowie wysokości wieży mieści się galeria, z której można napawać się widokiem nie tylko Innsbrucka, ale i okolicznych szczytów alpejskich. W kamienicy pod numerem 1, niedaleko rzeki Inn, wyróżniają się cztery, nałożone na siebie, późnogotyckie wykusze. W środku można zobaczyć sklepienia z tego samego okresu. Pod numerem 3, w kamienicy Alte Regierungsgebaude godne uwagi są: barokowa fasada oraz pięknie zdobione sale (m.in. Cladia-Saal, Sala Klaudii de Medici z drewnianym renesansowym sufitem kasetonowym).
Hofkirche, został wzniesiony w latach 1553-63, za panowania Ferdynanda I, jako nekropolia jego dziadka, cesarza Maksymiliana I. Kościół ten, znajdujący się przy Universitätsstrasse 2 na starym mieście, zbudowano w stylu renesansowym. Do środka prowadzi skromny, acz piękny portal główny. Kościół w środku wywiera zwykle spore wrażenie na zwiedzających. Po środku nawy głównej kościoła stoi sarkofag z marmuru, a na nim klęcząca postać cesarza Maksymiliana I. Projekt grobowca wymyślił jeszcze cesarz, a zrealizował go jego wnuk. Należy z pewnością do najwspanialszych dzieł renesansowej rzeźby.
W XIX-wiecznym gmachu klasycystycznym przy Museumstarsse 15 umieszczono Tyrolskie Muzeum Regionalne zwane Ferdinandeum. Nazwano je tak na cześć Ferdynanda II (1529-95). Muzeum podzielono na kilka działów, m.in. środowiska naturalnego, historii, sztuki, rzemiosła. Najcenniejsze eksponaty mieści cześć poświęcona sztuce. Koniecznie trzeba zobaczyć gotyckie obrazy tablicowe oraz rzeźby. Znajdują się tu również obrazy Lucasa Cranacha starszego oraz artystów holenderskich (Rembrandta, Breughela Młodszego). Pośród prac nowszych wybijają się płótna Gustawa Klimta, Egona Schiele i Oskara Kokoschki.
Na południowy wschód od centrum leży największy zamek Tyrolu - Ambras. W latach 1529-95 arcyksiążę Ferdynand II przebudował go dla swojej ukochanej żony - Philippiny. Bryła zamku, powstała w czasie tej przebudowy, przetrwała do dnia dzisiejszego w niezmienionym stanie. Kompleks składa się z zamku dolnego, z bramą wjazdową i obszernym dziedzińcem, oraz zamku górnego. Obydwie części łączy Sala Hiszpańska, którą zaprojektował Giovanni Luchese w 1571 r. Tutaj Philippina przygotowywała dla księcia wystawne uczty. Owocem jej talentów kulinarnych okazała się książka kucharska, w której znalazły się przepisy jej autorstwa, wykorzystywane do dzisiaj w austriackiej kuchni.
Na południowo-wschodnim krańcu Innsbrucka znajduje się bazylika Wilten - miejsce licznych pielgrzymek. Legenda głosi, że jeszcze w czasach rzymskich przybywali tutaj ludzie, aby pomodlić się przed cudownym obrazem Matki Bożej.
Na południu miasta znajduje się Tivoli-Neu-Stadion, nowy stadion, który gościć będzie mecze rundy eliminacyjnej Euro 2008. Stadion został zbudowany w 2008 r. Na co dzień gra na nim miejscowa drużyna SC Wacker Tirol. Na potrzeby Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej został powiększony i zmodernizowany. Na trybunach może zasiadać 32 tys. widzów. Po mistrzostwach obiekt służyć ma również jako scena koncertów i innych imprez kulturalnych i rozrywkowych.
Na południowym skraju Innsbrucka wznosi się znana każdemu Tyrolczykowi góra Isel - Bergisel, na której 13 sierpnia 1809 r. Andreas Hofer na czele zbuntowanych górali tyrolskich zadał druzgocącą klęskę wojskom bawarskim i sprzymierzonym z nimi oddziałom francuskim. Przypomina o tym pomnik Andreasa Hofera i Muzeum Strzelców Cesarskich. Przychodzą tu często na spacery mieszkańcy Innsbrucka. Słynne jest zdanie, które prosty ale waleczny Hofer - człowiek czynu - wypowiedział przed bitwą: „Maenner s'isch Zeit" - „Ludzie, już czas".
Na pamiątkę bitwy pod Bergisel u stop wzgórza Hungerburg wzniesiono okrągły budynek -
Riesenrundgemälde, w którym eksponowana jest panorama bitwy pod Bergisel. Dzieło namalował w 1896 r. Zeno Diemer. Obraz posiada niebagatelne wymiary - zajmuje powierzchnię 1000 m˛.
Nieopodal budynku z panoramą bitwy, na południowych stokach wzgórza Hungerburg, ulokowano najwyżej położone w Europie zoo. Zebrano w nim ponad 2000 okazów zwierząt zamieszkujących Alpy. Zwiedzający, którzy na dole kupili bilety mogą bezpłatnie wjechać kolejką linową na górę.

Noclegi

Hotel Garni Royal - Innrain 16 - tel.: +43 512 586385 - faks +43 512 58638510 - info@royal-hotel.at - http://www.royal-hotel.at. Hotel jest doskonale położony. Do centrum miasta jest stąd raptem kilka minut spacerem. Standard jest dobry, a ceny przystępne. Dwójka kosztuje 45 EUR od osoby. Jeśli zamierzamy przyjechać po 22.00 koniecznie należy poinformować obsługę telefonicznie.

Gastronomia

Al Dente to elegancka restauracja w centrum miasta pomiędzy Maria-Theresien-Strasse i Bozner Platz (Meranerstrasse 7 - tel.: +43 512 584947 - office@restaurant-aldente.at - http://www.restaurant-aldente.at, nieczynne nd.). Restauracja ma w ofercie dania kuchni włoskiej. Do tego można skosztować doskonałego wina.
Arkadenhof Restaurant Cafe (Maria-Theresien-Straße 34 - tel.: +43 512 548008 - cafe-arkadenhof@gmx.at - http://www.arkadenhof-innsbruck.at - czynne 9.00-23.00, nieczynne nd.) to nowocześnie urządzona restauracja w centrum z ogródkiem i tarasem. W ofercie doskonały wybór win i piw, muzyka na żywo.

Informujemy, że strona internetowa wykorzystuje pliki cookies. Ustawieniami plikow cookies można zarządzać za pomocą ustawień przeglądarki internetowej. Kliknij zgadzam się aby ukryć ten komunikat.